Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak oczyścić kurki? Wyjaśniamy krok po kroku. Masa Polaków popełnia fatalny błąd
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 25.08.2022 10:42

Jak oczyścić kurki? Wyjaśniamy krok po kroku. Masa Polaków popełnia fatalny błąd

Czyszczenie kurek jest banalnie proste
canva/gbrundin

Kurki są grzybami, po które chętnie sięgamy na przełomie lata i jesieni. Wiele osób jednak myje grzyby pod zimną, bieżącą wodą, przez co kurki tracą cały smak, a nawet stają się gorzkawe. Najlepszym sposobem mycia jest zalanie grzybów wrzątkiem.

Sezon na kurki trwa w najlepsze. Wiele osób zamiast kupować, wybiera się do lasu, aby je zebrać i przy okazji spędzić miło czas. Masa Polaków popełnia jednak fatalny błąd podczas czyszczenia i mycia tych pysznych i delikatnych grzybów, płucząc je pod bieżącą wodą. Jak oczyścić kurki?

Kurki, podobnie jak inne grzyby leśne, należy czyścić na sucho przy pomocy pędzelka. Jeśli są jednak mocno ubrudzone mchem, piaskiem, ziemią, należy potraktować je niewielką ilością soli i zalać wrzątkiem. To najskuteczniejsza metoda na dokładne oczyszczenie grzybów.

Z kurek przygotujemy wiele pysznych dań. Musimy pamiętać jednak o odpowiednim przechowywaniu grzybów. Jeśli zostawimy je w foliowym worku lub reklamówce i wstawimy do lodówki, niemal od razu zaczną się psuć.

Jak oczyścić kurki? Masa Polaków popełnia fatalny błąd

Nigdy nie myj kurek pod bieżącą wodą. Teoretycznie to najszybszy sposób na pozbycie się igieł, mchu i piasku, jednak pod wpływem wody grzyby tracą smak i stają się miękkie. Wyjątkiem są pieczarki, które chroni cienka skórka.

Najlepszym sposobem na umycie kurek jest posypanie ich solą i zalanie wrzątkiem. Kurki zostawmy w misce przez kilka minut, co jakiś czas wszystko przemieszajmy, aby zanieczyszczenia opadły na dno.

Po chwili wyjmijmy grzyby przy pomocy widelca lub szczypiec kuchennych. Wrzątek nie zepsuje smaku kurek, to więc najskuteczniejsza metoda oczyszczania grzybów.

Jak przechowywać i z czym podawać kurki?

Kurki po zerwaniu lub kupieniu przechowujemy do 3 dni w lodówce, najlepiej w plastikowym pojemniku, ale nigdy nie w reklamówce. Do lodówki wstawiamy brudne grzyby lub oczyszczone przy pomocy suchego pędzelka. Wilgotne grzyby zepsują się błyskawicznie.

Z kurek możemy przygotować wiele pysznych dań. Oprósz jajecznicy z kurkami i pierogów, które są absolutnym hitem, przygotujmy również aromatyczny sos do ziemniaków, makaronu lub mięsa. Kurki smakują równie dobrze w zupach- tu poznasz przepis na zupę z pieczonych warzyw z dodatkiem kurek.

Kurki
canva/A_Lein

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi: Grzyby Obiad Sos