Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Dlaczego warto jeść kiwi i jak je wykorzystać w kuchni?

Dlaczego warto jeść kiwi i jak je wykorzystać w kuchni?

Kiwi - bogate źródło witaminy C
canva/Lesyy

Kiwi albo też agrest chiński jest pysznym owocem cytrusowym, którego spożycie dostarczy naszemu organizmowi wiele cennych składników odżywczych oraz wesprze sen. Zdradzamy, jak prosto i przyjemnie włączyć ten smakołyk do diety.

Spopularyzowany przez Nową Zelandię owoc ma ciekawy, nieco kwaśny smak, który może podkreślić walory wielu potraw. Jest dostępny w sklepach przez cały rok, a powodów, by się nim raczyć jest naprawdę wiele.

Dlaczego warto sięgać po kiwi?

Po pierwsze — kiwi zawiera bardzo dużo witaminy C, dzięki czemu jego spożycie równoznaczne jest ze wzmacnianiem odporności. Jest ono także źródłem witaminy A, B1, B2, E, K i PP. Poza tym owoc ten kryje w sobie takie mikro – i makro elementy jak żelazo, miedź, cynk, mangan, fosfor, wapń, magnez, potas czy sód.

Równie istotnym argumentem przemawiającym za regularną konsumpcją kiwi jest potwierdzony naukowo wpływ na dobry przebieg snu. Naukowcy przypuszczają, że efekt poprawy nocnego wypoczynku może być związany z dużą ilością antyoksydantów, flawonoidów, karotenoidów i antocyjanów, jakich dostarczamy sobie jedząc kiwi.

Ponadto owoc ten zawiera foliany, których niski poziom związany jest z bezsennością. Odkryto również, że kiwi jest w stanie dostarczyć pewnych ilości melatoniny. Składnik ten także jest istotny w regulacji rytmu okołodobowego.

Jak wykorzystać kiwi?

Kiwi sprawdzi się jako orzeźwiająca przekąska oraz jak jako element sałatki. Pasował będzie zarówno do miksów owocowych, jak i do kompozycji z dodatkiem kurczaka i warzyw. Dodajcie do niego banana i jarmuż, a uzyskacie pyszny koktajl. Kapustne liście możecie też zamienić na równie zdrowy i pyszny szpinak.

Owoc ten będzie również doskonałą ozdobą dla tortów, ciast i deserów. Warunek jest tylko jeden — nie mogą to być słodycze z klasyczną galaretką np. sernik na zimno. Zawarte w kiwi enzymy blokują bowiem właściwe działanie żelatyny. Zastępując ją agarem, powinniśmy osiągnąć pożądany efekt.

Ten sam enzym, który odpowiada za klapę deserów na bazie żelatyny, potrafi nadać mięsu delikatności i miękkości. Z kiwi można, więc zrobić pyszne pieczyste. Wyjdą z niego także wspaniałe soki i dżemy, a nawet wina musujące i likiery.

Kiwi jest pyszne
Kiwi poprawia jakość snu

Źródło zdjęcia: canva/nata_vkusidey

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: kuchnia.wp, grananerwach

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Dieta Kuchnia