Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego wątróbka wychodzi gorzka i twarda? Wszystko przez 1 błąd

Dlaczego wątróbka wychodzi gorzka i twarda? Wszystko przez 1 błąd

Wątróbka smażona
canva/vinicef

Wątróbka wyszła twarda i niesmaczna? Najprawdopodobniej zbyt długo ją smażyliście. Istnieje kilka reguł przyrządzania podrobów, których ignorowanie może zaowocować uzyskaniem nieatrakcyjnej potrawy. Podpowiadamy jak uniknąć problemów i osiągnąć zadowalające rezultaty.

Wątróbka jest produktem kontrowersyjnym. Wielu smakoszy nie sięga po nią właśnie ze względu na złe doświadczenia związane z konsumpcją niewłaściwie przygotowanej potrawy z jej udziałem. Nie wystarczy bowiem po prostu jej usmażyć i liczyć, że zachwyci nas smakiem i konsystencją.

Jak prawidłowo przyrządzić wątróbkę? Krótko i bez soli

Najczęstszą metodą obróbki termicznej stosowaną w przypadku wątróbki jest smażenie. Podroby z patelni będą dobre jednak tylko w kilku przypadkach. Poza wspomnianym już smażeniem — które powinno trwać krótko oraz odbywać na dobrze rozgrzanym tłuszczu i mocnym ogniu — podroby wymagają jeszcze namoczenia w mleku i odpowiedniego doprawiania.

Zanurzenie wątróbki w mleku sprawi, że straci ona swój nieprzyjemny gorzkawy posmak. Jej zapach natomiast stanie się łagodniejszy. Wystarczy już godzina moczenia podrobów, by zauważyć różnicę. Zamiast nabiału można też wykorzystać wodę z sokiem z cytryny, wyciskając pół owocu na każdy litr płynu.

Kolejnym warunkiem sukcesu jest właściwe posolenie produktu. Wątróbkę należy doprawiać pod koniec smażenia. Jeśli zrobimy to przed rozpoczęciem przyrządzania, stwardnieje i stanie się sucha.

Co jeszcze zrobić, by wątróbka była znakomita?

Podroby przed smażeniem warto obtoczyć w mące pszennej. Procedura ta znacznie ułatwi smażenie wątróbki. Mąka wchłonie nadmiar wilgoci, jaki pozostał po oczyszczaniu produktu i sprawi, że tłuszczu na patelni nie będzie pryskał.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na wątróbkę. Szczególnie polecamy prosty i niesamowicie smaczny pasztet. Warto spojrzeć także na recepturę Tomasza Strzelczyka, która zdradza jeszcze jeden trik na zmiękczenie podrobów — dodanie sody oczyszczonej.

Wątróbka smażona może być pyszna
canva/voltan1

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: