Dlaczego zawsze powinniśmy usuwać liście laurowe z zup? Ten powód jest arcyważny
W kuchni często korzystamy z liści laurowych. Nadają one ziołowego smaku zupom, które gotujemy. Jednak pamiętajmy, że zawsze należy liście laurowe wyłowić z garnka. Powód jest arcyważny. Pozostawienie liści laurowych w zupie może być dla nas niebezpieczne.
Liście laurowe, czyli odrobina smaku w kuchni
Liście laurowe słyną ze smaku i aromatu, które nadają gotowanym potrawom. Dzięki tej przyprawie kapuśniak, barszcz, czy grzybowy smakuje jeszcze lepiej. Na dodaniu liści laurowych zyskują sosy i gulasz. Nie wyobrażamy sobie tradycyjnego bigosu bez tej przyprawy.
Liście laurowe wzbogacają też smak ryb i pasztetów. Ta popularna przyprawa niweluje migrenę i bóle reumatyczne. Pozytywnie wpływa na prace układu trawiennego, obniża poziom cukru we krwi i działa antybakteryjnie. Warto wiedzieć, że liść laurowy pomaga przy infekcjach, przeziębieniach i zapaleniach zatok.
Co roku marynuję fasolkę szparagową. Zimą cała rodzina jest mi za to wdzięcznaUsuń liście laurowe z zup- powód jest arcyważny
Liście laurowe mogą być szkodliwe dla niektórych bakterii i grzybów, jednak nie szkodzą człowiekowi. Niestety liście laurowe nie miękną podczas gotowania. Pozostają nadal twarde i sztywne. To zwiększa ryzyko zadławienia się liściem laurowym.
Skutki tego mogą być wręcz tragiczne. Krawędzie liści są ostre i mogą utknąć w przełyku, a nawet przebić jelita. Dlatego zawsze pamiętajmy, by po ugotowaniu zupy, czy innej potrawy- usunąć z niej liście laurowe. Zmiażdżenie liści nic nie daje, bo nadal w częściach będą sztywne i niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.
Pozbądź się liści laurowych z zupy i innych dań
Jeśli już liści laurowy trafi do twoich ust- nie połykaj go, a wypluj. Tym samy nie doprowadzisz do zadławienia się tą przyprawą. W przepisach zwykle znajdziemy informacje, by po ugotowaniu wyłowić z zupy liście laurowe. Jak widać- ma to swoje uzasadnienie.
Oprócz zastosowania w kuchni- liście laurowe są popularne w przemyśle kosmetyczny i perfumeryjnym. Odstraszają też insekty i owady. W starożytności były używane do przygotowania wieńców dla zwycięzców igrzysk olimpijskich. Pisaliśmy o syropie z liści laurowych. Radziliśmy też, czym można zastąpić liście laurowe.
Źródło: odzywianie.wprost.pl, kuchnia.wp.pl