Przed andrzejkami piekę dwie blachy. To ciasto znika w sekundę, nie można mu się oprzeć
Nic tak nie podkreśla charakteru święta jak dobre ciasto na deser po obiedzie. Ten jabłecznik, czy raczej szarlotka, to doskonałe wydanie takiego deseru. Budyniowa masa świetnie łączy się w nim z jabłkowym musem.
Jabłecznik czy szarlotka?
Jabłecznik to, czy szarlotka? Niektórzy upierają się, że słowa te można stosować zamiennie. Dla innych rozróżnienie jest ważne: szarlotka jest na kruchym spodzie, jabłecznik – na drożdżowym. Dla tych osób mamy do czynienia raczej z tym pierwszym.
Jak jednak go nie nazwiemy, to po prostu świetny deser na bazie jabłek, maślanego spodu i budyniowego kremu, które spotykają się w tym doskonałym cieście. Późna jesień to czas jabłek i w naszym przepisie ich nie brakuje.
Weź obierki z ziemniaków i włóż do garnka zamiast do śmieci. Wyjdzie ci przepis marzenieCiasto z jabłkami na andrzejki
Właśnie ze względu na sezon, ciasto takie świetnie odnajdzie się na stole na andrzejki. Czy mamy w rodzinie Andrzeja, czy nie, zawsze warto spotkać się, polać wosk i zjeść dobry obiad niczym w święta, zwieńczony takim pysznym deserem.
Składniki
- 250 g mąki krupczatki
- 400 g kwaśnych jabłek
- 200 ml mleka
- 150 g musu jabłkowego
- 160 g masła
- 150 g cukru
- 60 g śmietanki 36%
- 35 g kaszy manny
- 30 g mąki kukurydzianej
- 4 żółtka jajek
- 1 cytryna
- 15 g cukru waniliowego
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 listek żelatyny
- Solidna szczypta cynamonu
Jabłecznik na półkruchym spodzie
Zaczynamy od przygotowania kruchego ciasta. 100 g masła ucieramy ze 100 g cukru i cukrem waniliowym. Dodajemy 2 żółtka i mieszamy do połączenia masy. Przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia, dodajemy do masła i wyrabiamy, aż powstanie kruszonka.
Ciasto dzielimy na połowy. Jedną z nich wykładamy tortownicę wyłożoną pergaminem. Dociskamy lekko i wałkujemy, by uzyskać zwarte ciasto. Drugą połowę ciasta rozkruszamy i wysypujemy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Obie wypiekamy przez 15-20 minut, do zrumienienia, w temperaturze 170 stopni.
Aby uzyskać masę jabłkową, obieramy jabłka i wykrawamy gniazda nasienne. Wyciskamy też sok z cytryny. Do rondelka wrzucamy 30 g masła i dosypujemy cynamon. Na gorące masło wlewamy mus jabłkowy, wrzucamy pokrojone w dość drobną kostkę jabłka i wsypujemy kaszę manną. Dusimy przez kilka minut, zalewamy sokiem z cytryny i delikatnie mieszamy.
Kiedy jabłka ostygną do temperatury pokojowej, wykładamy je na wypieczony spód i umieszczamy w lodówce. W tym czasie przygotowujemy krem budyniowy.
Listek żelatyny namaczamy. W dużym rondlu gotujemy mleko ze śmietanką. Pozostałe żółtka ucieramy z cukrem i mąką kukurydzianą. Żółtka w misce zalewamy gotującym się mlekiem ze śmietanką. Energicznie mieszamy i odlewamy z powrotem do rondelka.
Krem zagęszczamy jeszcze przez kilka minut na wolnym ogniu. Następnie odstawiamy go na bok, dodajemy pozostałe masło i odciśniętą żelatynę. Mieszamy wszystko i odstawiamy, aby krem związał. Po przestudzeniu nakładamy go na masę jabłkową, posypujemy kruszonką i odstawiamy do lodówki na co najmniej 2 godziny.
Wypróbuj też przepisy na sernik koronkowy Heni Foks i dietetyczną zupę ziemniaczaną.