Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Eksperci są jednomyślni. Nie ma gorszej metody kiszenia ogórków
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 07.06.2024 13:16

Eksperci są jednomyślni. Nie ma gorszej metody kiszenia ogórków

ogórki kiszone
Fot. Canva/ robert6666

Nigdy nie kiś ogórków w ten sposób. Jedna z popularnych metod kiszenia jest szkodliwa dla zdrowia. Dowiedz się, o jaką metodę chodzi i pod żadnym pozorem tak nie rób. Konsekwencje będą opłakane. 

Nigdy nie kiś ogórków w ten sposób

Sezon na ogórki kiszone rozpocznie się za niedługo. To dobra okazja, aby poznać nie tylko przepisy na kiszenie, ale też metody, których lepiej unikać. Jedna z nich wciąż jest  popularna, a w dodatku bardzo szkodliwa. 

Chodzi o kiszenie ogórków w plastikowych butelkach. Wydaje się to ekologiczne, ponieważ wykorzystuje się odpad to dalszych celów. Niestety kiszenie  w plastiku, źle wpływa na organizm. Więcej dowiesz się na ten temat w dalszej części artykułu. 

ogórki.jpg
Fot. Canva/romiri
Zalewam naleśniki mlekiem. Koleżanki były zdziwione, teraz robią tak samo

Dlaczego to jest szkodliwe?

Kiszenie w plastikowych butelkach jest szkodliwe, ponieważ w trakcie kiszenia z plastiku wydzielają się szkodliwe związki chemiczne. Na przykład takie jak bisfenol, który powstaje podczas zalewania ogórków wrzątkiem. A jak wiadomo, plastik nie nadaje się do stosowania z gorącymi cieczami. 

Wspomniana substancja może doprowadzić do powstawania nowotworów, cukrzycy, zaburzeń metabolicznych, a nawet bezpłodności. Sylwia Panek, która w świecie mediów społecznościowych jest znana jako mama-chemik, która od lat informuje czytelników o reakcjach chemicznych zachodzących w pożywieniu, zwraca uwagę na coś jeszcze.

 

Problem jednak polega na tym, że są to butelki jednorazowe, a ich wielokrotne używanie może być niebezpieczne dla zdrowia - pisze na swoim Instagramie Sylwia Panek.

W czym kisić ogórki?

Wydawałoby się, że w wybór jest prosty. Skoro nie można kisić w plastikowych butelkach, to najlepszym wyborem będą szklane słoiki. To sprawdzona, w dodatku najbezpieczniejsza metoda. Jest jednak mały szczegół, o którym nie można zapomnieć. 

Nie każdy słoik się do tego nadaje. Pamiętaj, że idealny słoik do kiszenia ogórków musi być czysty, a jego szkło bezbarwne. Zwróć uwagę także na gwint, czy nie jest wyszczerbiony oraz na zakrętki. Nie mogą być zardzewiałe ani niedopasowane. Zawsze sprawdzaj słoiki oraz zakrętki przed umieszczeniem w nich ogórków. Pamiętaj także, aby pod żadnym pozorem nie kisić w plastikowych butelkach. Sprawdź, która restauracja jest najlepsza na świecie oraz dowiedz się, co wykazały kontrole truskawek w dyskontach

kiszone ogórki w słoikach.jpg
Fot. Canva/WDnet Studio