Genialne placki ziemniaczane po góralsku - bez tarcia ziemniaków i bałaganu
Jeśli lubisz placki ziemniaczane, z pewnością pokochasz też ich nową wersję. Przygotuj placki ziemniaczane po góralsku. Smakują genialnie, a nie musisz trzeć na nie ziemniaków, unikasz więc tym samym bałaganu w kuchni. Możesz je przygotować nawet z ziemniaków z poprzedniego dnia.
Gotowane ziemniaki z poprzedniego dnia niektórzy odsmażają i podają do obiadu. Inni przerabiają je na kopytka, jeszcze inni po prostu wyrzucają. Na to ostatnie, zdecydowanie się nie zgadzamy. Zwłaszcza że z gotowanych ziemniaków można przygotować przepyszne placki.
Moskole, bo o nich mowa, wywodzą się z kuchni Podhala. Do ugotowanych i wytłuczonych ziemniaków dodaje się zwykle mąkę, sól i trochę wody, zagniata ciasto i formuje z niego placuszki. Placki te zwykle układa się na blasze i piecze w piekarniku na rumiano. Można je też jednak usmażyć na patelni.
Genialne placki ziemniaczane po góralsku — bez tarcia ziemniaków i bałaganu
Składniki:
-
1 kg ugotowanych ziemniaków
-
3 szklanki mąki pszennej
-
1-2 jajka
-
3/4 szklanki zsiadłego mleka lub maślanki
-
sól, pieprz
-
ewentualnie olej do smażenia
Przygotowanie góralskich placków ziemniaczanych
Ugotowane ziemniaki z poprzedniego dnia wytłucz kuchennym tłuczkiem lub przepuść przez praskę. Możesz też ugotować obrane ziemniaki, odlać, osuszyć, lekko przestudzić, wytłuc i całkowicie wystudzić.
Do ziemniaków dodaj mąkę, ewentualnie jajko, a także maślankę, trochę soli i pieprzu. Wymieszaj składniki, a potem zagnieć je dłonią. Nawet jeśli trochę się lepią do dłoni, nie dodawaj więcej mąki.
Dłonią natłuszczoną olejem odrywaj porcje ciasta i formuj z niego nieduże placuszki. Ułóż je na blasze z piekarnika i piecz ok. 30 minut w 180 st. C. Możesz je też usmażyć na rumiano na patelni z niedużą ilością oleju.
Tak przygotowane placki podawaj z masłem lub sosem czosnkowym albo z bryndzą. Możesz też podawać je do obiadu. Doskonale smakują z gulaszem, a także sosem mięsno-warzywnym.
Wskazówka: Jeśli chcesz przyspieszyć formowanie placuszków, z ciasta ziemniaczanego uformuj gruby wałek, a potem krój go w grubsze plastry.
Na naszej stronie znajdziesz też inne pomysły na wykorzystanie gotowanych ziemniaków. Zobacz, jak przygotować z nich pyszne prażoki , a także jak zrobić ruskie kotlety .
Źródło zdjęcia: canva/pixelshot
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Ekspresowe budyniowo-brzoskwiniowe ciasto bez pieczenia Izera - prosto i pysznie
-
Złociste kotlety z kalafiora - konkurencja dla kultowych mielonych
Źródło: schroniskobukowina