Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Kotlety ruskie - najprostszy przepis
Paweł Kulenty
Paweł Kulenty 25.03.2022 22:47

Kotlety ruskie - najprostszy przepis

Kotlety ruskie mogą być dodatkiem do dań warzywnych i mięsnych, ale też można je traktować jak gotowe danie
https://pixabay.com/

Podczas przyrządzania ważne jest, żeby je dobrze przyprawić. Soli i pieprzu nie trzeba żałować. Po przygotowaniu można podawać z surówkami, sosami, boczkową okrasą (lub „karolową”, czyli na bogato) albo warzywną (natka pietruszki, szczypiorek).

Kotlety ruskie z sosem grzybowym

Składniki

  • 1 kg ziemniaków,

  • 250 g twarogu półtłustego,

  • 1 średnia cebule - ok. 100 g,

  • sól i pieprz do smaku,

  • jajko,

  • bułka tarta,

  • olej rzepakowy do smażenia,

  • mielona kozieradka (opcjonalnie).

Sos

  • 200 ml śmietanki 30 %,

  • 10 g suszonych grzybów,

  • 2 ząbki czosnku,

  • 40 g pora (biała część),

  • otarta skórka z cytryny,

  • rozmaryn.

Wykonanie

Obieramy starannie ziemniaki, myjemy i gotujemy. Można ugotować je szybciej w szybkowarze, ale można je ugotować klasycznie w garnku. Kroimy ziemniaki w mniejsze kawałki. Zalewamy zimną wodą, solimy i gotujemy do miękkości. Następnie odcedzamy i odparowujemy wodę na małym ogniu, co jakiś czas przewracając ziemniaki, by pozbyć się jak najwięcej nadmiaru wody. Odstawiamy ziemniaki, żeby ostygły.

Obieramy cebulę i kroimy w dość drobną kostkę. Rozgrzewamy na patelni olej, dodajemy cebulę i podsmażamy, mieszając od czasu do czasu, aż cebulka się zeszkli i delikatnie zarumieni.

Wracamy do ziemniaków. Szykujemy dużą miskę i przeciskamy jeszcze ciepłe lub nawet gorące ziemniaki w prasce lub mielimy w maszynce do mielenia mięsa o małych oczkach. Można też rozgnieść tłuczkiem lub zetrzeć na tarce. Odstawiamy ziemniaki, żeby całkowicie wystygły i odparowały więcej wody. Ziemniaki powinny być zimne, inaczej kotlety mogą się rozpadać podczas smażenia.

Dobieramy się do twarogu. Do kotletów można użyć każdego rodzaju - chudego, półtłustego lub tłustego. Mielimy twaróg maszynką do mielenia lub przeciskamy przez praskę. Dodajemy twaróg do ziemniaków razem z ostudzoną cebulkę i doprawiamy do smaku solą i pieprzem - 1/3 łyżeczki soli, 1/5 pieprzu oraz opcjonalnie kozieradką (można podmienić na lekko ziołową przyprawę jak pieprz). Do masy ziemniaczano-twarogowej można też dodać łyżkę mąki ziemniaczanej lub zmielone warzywa strączkowe jak ciecierzyca lub fasola - coś co delikatnie zagęści „ciasto”.

Do dobrze doprawionej masy dodajemy jajko i dokładnie mieszamy całość do połączenia się składników. Gdyby masa byłaby jeszcze zbyt rzadka, można dodać trochę bułki tartej.

Z przygotowanej masy ziemniaczano-twarogowej formujemy kotlety. Z tej ilości powinno wyjść ok. 9-10 średnio-większych kotletów. Zwilżamy dłonie wodą, żeby łatwiej było układać i robimy płaskie, koliste krążki. Otaczamy w bułce tartej lub panierze kukurydzianym.

Rozgrzewamy ponownie patelnię i dodajemy olej. Układamy kotlety i smażymy po kilka minut, żeby były złociste po każdej stronie. Przy przewracaniu należy uważać, bo twaróg pod wpływem gorąca robi się miękki Wsuwamy łopatkę pod spód i pomagając sobie widelcem zdecydowanym ruchem obracamy kotlety.

Podczas smażenia uzupełniamy olej na patelni, żeby panierka nie była sucha. To nie musi być głęboki tłuszcz. Kolejną partią smażymy, gdy olej porządnie się rozgrzeje. Po usmażeniu odsączamy kotlety z nadmiaru tłuszczu na ręcznikach papierowych.

Kremowy sos grzybowy

Mielimy suszone grzyby używając blendera, młynka lub moździerza. Przygotowujemy bazę do sosu. Kroimy czosnek w plasterki. Podgrzewamy patelnię i dodajemy oliwy. Podsmażamy łagodnie czosnek, żeby się zblanszował w podgrzewanej oliwie. Gdy czosnek zacznie „bulgotać” dodajemy pokrojonego w grubą kostkę pora. Zmniejszamy ogień i dusimy przez chwilę. Mieszamy, doprawiamy pieprzem i lekko przesmażamy.

Przygotowujemy sos. Dodajemy śmietankę i puder grzybowy, który bardzo szybko oddaje aromat. Nie trzeba czekać aż grzyby się ugotują. Momentalnie „wsiąkają” w sos. Mieszamy i gotujemy ok. 5 minut, co jakiś czas mieszając. Można dodać zimnej wody, żeby wydłużyć czas gotowania („Sos jest lepszy, tym lepszy, im się dłużej gotuje” - Karola Okrasa).

Dodajemy skórkę z cytryny, żeby złagodzić sos oraz gałązkę rozmarynu. Mieszamy i gotujemy ok. 4-5 minut. Gdy sos się zagęści, zdejmujemy sos z ognia. Wyciągamy gałązkę rozmarynu. Polewamy kotlety. Jemy, smakujemy.