Gessler nie uznaje innych rodzajów śmietany do mizerii. Bez tego wychodzi niesmaczna
Mizeria jest idealnym letnim dodatkiem obiadowym. Chrupiące i orzeźwiające ogórki łączą się z daniami mięsnymi jak nic innego. Niewłaściwy dobór śmietany do mizerii może jednak sprawić, ze ta straci cały swój smakowity urok. Magda Gessler akceptuje w tej kwestii tylko 2 wersje zawartości tłuszczu w nabiale.
Mizerię uwielbiają wszystkie pokolenia Polaków
Mizeria jest tak klasycznym dodatkiem, jak tylko można sobie wymarzyć. Na pokrojonych cienko ogórkach ze śmietaną wychowały się całe pokolenia. Nie wszyscy jednak wiedzą, która śmietana do mizerii nadaje się najlepiej. Wybór nie może być przypadkowy.
Na mizerii doskonale zna się Magda Gessler, której powyższe zdjęcie pochodzi z jej oficjalnego konta na Instagramie. Z tej okazji postanowiła podzielić się z fanami odrobiną cennej wiedzy. Królowa polskiej kuchni do ogórków dodaje jedynie śmietanę 12 procent lub 18 procent. Każda inna sprawi, że dodatek nie wyjdzie w smaku taki, jak powinien.
Wyjawiła, co kazali jej robić z parówkami w sklepie mięsnym. Haniebna praktyka woła o pomstę do niebaJaka śmietana do mizerii jest najlepsza?
Jednym z filarów doskonałej mizerii jest oczywiście śmietana. Do spółki z ogórkami stanowi filar uwielbianej surówki. Który jej wariant jednak wybrać w gąszczu propozycji? Wśród sklepowych półek łatwo się pogubić.
Do zrobienia mizerii lepiej odpuścić sobie słodkie śmietanki, czyli kremówki. Mają one zawartość tłuszczu 30 procent lub 36 procent. Takie śmietanki cechuje rzadka konsystencja, a do tego charakterystyczny słodki smak. Nie będzie się on niestety najlepiej komponował z pozostałymi składnikami obiadu.
Do mizerii najlepiej jest wybrać śmietanę gęstą. Dzięki temu ogórki będą apetycznie nią otoczone. Zbyt rzadki nabiał sprawi, że plastry ogórka będą dosłownie pływać w białej zalewie.
Optymalna zawartość tłuszczu w śmietanie używanej do mizerii to 12 procent lub 18 procent. Magda Gessler właśnie takie poleca, a innych nie uznaje. Śmietana 9 procent będzie zbyt chuda i bez smaku, zaś ta o zawartości 22 procent dostarczy do organizmu zbędą ilość tłuszczu.
Jakie warianty smakowe mizerii popularne są w Polsce?
Warianty smakowe mizerii są różne w zależności od regionu Polski. To co dla jednych jest naturalne, dla innych może być sporym zaskoczeniem. Mnogość przepisów na zielone ogórki zachwyca i daje szerokie pole do popisu.
Najbardziej popularną wersją mizerii jest ta podawana ze śmietaną. Oczywiście na zalaniu warzyw nabiałem przepis się nie kończy. Ta klasyczna surówka wymaga konkretnych dodatków smakowych.
Standardowo do pokrojonych w plasterki ogórków dodaje się cebulę. Bardzo popularny jest też koperek lub szczypiorek. Mizeria doprawiana jest pieprzem, solą i odrobiną cukru. To jednak nie wszystko, co możemy w niej znaleźć.
W niektórych domach mizeria nie może powstać bez dodatku kwaśnego. W tej roli powszechnie używa się octu. Niektórzy zastępują go również sokiem wyciśniętym z cytryny. Zdarza się często, że do mizerii z octem nie daje się śmietany w ogóle.
Dla wielbicieli bardziej zdecydowanych smaków mamy nie lada gratkę. Do mizerii ze śmietaną dodajcie łyżeczkę…musztardy. Popularny sos podkręci smak surówki, wynosząc go na zupełnie nowy poziom. Do tego idealnie skomponuje się z mięsem, do którego mizeria serwowana jest najczęściej. Czy da się zrobić mizerię bez użycia ogórków? Niedoceniane warzywo będzie idealną bazą do pysznej wiosennej surówki.
Źródło: haps