Rozwiązanie problemu twardego i suchego farszu w gołąbkach
Kultowe gołąbki często goszczą na naszych stołach. Nie jest to nieuzasadnione, ponieważ specjał jest wyjątkowo smakowity i nietrudno znaleźć osoby, które z miłą chęcią go spałaszują. Niepozorna sztuczka może sprawić, że farsz będzie smakował obłędnie, a jego konsystencja zachęci do beztroskiego zajadania.
Gołąbki mogą być jeszcze lepsze
Gołąbki zalicza się do klasyków kuchni Polskiej. W wielu domostwach przyrządza się je odrobinę inaczej. Niedawno przedstawialiśmy recepturę Roberta Makłowicza. Mistrz kuchni postawił w niej na gołąbki w kiszonej kapuście.
Gołąbki przede wszystkim kojarzą nam się z kapustą i farszem. Już wcześniej poruszaliśmy kwestię przygotowania tego pierwszego składnika. Dziś skupimy się na farszu. Co zrobić, by nie wyszedł suchy i twardy?
Farsz na gołąbki warto wzbogacić o bulion. Dzięki temu po ugotowaniu będzie on o wiele bardziej soczysty. Taki zabieg uchroni nas przed kulinarną katastrofą. Niektórzy uważają, że gołąbki są trudne w przygotowaniu. Jednak wystarczy skorzystać z odpowiedniego przepisu.
Gołąbki możemy z łatwością przyrządzić samodzielnie. Nikt nie powinien mieć z nimi większych problemów. Najpierw musimy zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Co dokładnie będzie nam potrzebne do przygotowania gołąbków?
700 g mięsa mielonego
300 g ryżu
300 ml bulionu
główka kapusty
2 g gałki muszkatołowej
3 wyciśnięte ząbki czosnku
5 g suszonej cebuli
7 g soli
3 g czarnego pieprzu
Prosty przepis na smakowite gołąbki
W garnku zagotowujemy wodę i wstawiamy do niej główkę kapusty z wyciętym głąbem. Obgotowujemy ją z każdej strony. Gotowe liście wyjmujemy z wody i odkładamy do wystygnięcia. W osobnym garnku gotujemy ryż. On również musi się po tym zabiegu ochłodzić.
Mięso mielone mieszamy z przyprawami, ryżem i 100 ml bulionu. Twardą część liści odcinamy lub ubijamy tłuczkiem. Wykładamy na nie farsz i zawijamy gołąbki. Naczynie żaroodporne polewamy olejem oraz wyścielamy liśćmi kapusty.
Gołąbki umieszczamy gęsto w naczyniu. Dolewamy do nich pozostałą część bulionu. Całość przykrywamy liśćmi kapusty. Nasz specjał pieczemy przez około 2 godziny w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Tak przygotowane gołąbki na pewno przypadną do gustu domownikom.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródła: Krytyka Kulinarna; forum.gazeta.pl