Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Idealne, chrupiące faworki krok po kroku
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 23.02.2022 01:00

Idealne, chrupiące faworki krok po kroku

Idealne, chrupiące faworki krok po kroku
canva/czarny_bez

Faworki, inaczej chrust, to tradycyjne, polskie ciasteczka przygotowywane głównie na tłusty czwartek. Faworki są lekkie, puszyste, chrupiące i delikatne, a oprószone cukrem pudrem za każdym razem błyskawicznie znikają z talerzy. Poznaj przepis krok po kroku na idealne, chrupiące faworki, nie oprze im się żaden łasuch.

Tłusty czwartek to dzień, w którym pochłaniamy masę pączków i faworków. W rodzinnym domu zawsze robiliśmy konkurs, kto zje więcej i pobije swój rekord. Do tej pory uwielbiam domowe faworki, które są chrupiące, lekkie i tak smaczne, że znikają w błyskawicznym tempie.

Faworki są naprawdę proste w przygotowaniu, pamiętaj jednak o odpowiednim wyrabianiu i ugniataniu ciasta, bez tego kroku chrust nie będzie ani puszysty, ani chrupiący. Do ciasta na faworki nie dodawaj cukru, ponieważ faworki również nie będą puszyste. Wystarczy, że po usmażeniu oprószysz chrust cukrem pudrem, a wyjdą idealnie.

Masz ochotę na pyszne, domowe pączki? Tu poznasz przepis od Roberta Makłowicza na idealne pączki z marmoladą. W tym artykule natomiast dowiesz się, jak zrobić gniazdka z lukrem, czyli pączki w hiszpańskim wydaniu.

Idealne, chrupiące faworki- najważniejsze jest ciasto

Ciasto na faworki składa się z kilku podstawowych składników- żółtek, mąki i śmietany. Ciasto zawsze wyrabiaj ręcznie do połączenia wszystkich produktów, następnie przejdź do najważniejszego etapu, dzięki któremu faworki będą chrupiące i lekkie, czyli ugniatania.

Wyrobione i zagniecione ciasto na faworki

Źródło zdjęcia: canva/melastmohican Po uformowaniu kuli z ciasta, ugniataj je mocno pięścią lub wałkiem i zagniataj do środka. Czynność powtarzaj przez około 15 minut, żeby wprowadzić pęcherzyki powietrza i rozpulchnić ciasto. Masę wstaw do lodówki na 30 minut, żeby ciasto się schłodziło i odpoczęło.

Na jakim tłuszczu i jak smażyć faworki?

Faworki smaż na dużej ilości tłuszczu o wysokiej temperaturze dymienia, możesz wykorzystać olej rzepakowy lub smalec, możesz je również połączyć. Przed wrzuceniem partii faworków, upewnij się, że olej ma odpowiednią temperaturę (około 170- 180 stopni C)- włóż kawałeczek ciasta do garnka, jeśli będzie skwierczał i zacznie się rumienić- tłuszcz jest idealny.

Olej rzepakowy do smażenia faworków

Źródło zdjęcia: canva/LauraSanFrancisco Faworki smaż partiami, żeby się nie skleiły i nie ochłodziły oleju. Jeśli temperatura tłuszczu będzie za niska, faworki zaczną się dusić, będą blade i opiją się oleju. Faworki smaż po 2-3 minuty z każdej strony na złoty kolor.

Dlaczego do ciasta na faworki dodaje się spirytus?

Faworki smażone są na głębokim tłuszczu. Spirytus dodany do ciasta blokuje wchłanianie oleju, dzięki czemu chrust jest chrupiący i nie ocieka tłuszczem. Spirytus możesz zamienić na ocet lub sok z cytryny, jednak mają o wiele słabsze działanie i faworki będą bardziej tłuste.

Faworki

Źródło zdjęcia: canva/arfo Spirytus rozpuszcza tłuszcz, jest niewyczuwalny w cieście, a procenty utleniają się pod wpływem wysokiej temperatury, spokojnie możesz więc dodać go do faworków.

Przepis na chrupiące faworki

Składniki:

  • 400 g mąki pszennej

  • 100 ml śmietany 18%

  • 4 żółtka

  • jajko

  • 2 łyżki spirytusu

  • pół łyżeczki soli

  • olej roślinny do smażenia

  • cukier puder do dekoracji