Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Irena Santor przepada za nietypową potrawą. Dziś mało kto ją przyrządza
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 13.12.2022 20:30

Irena Santor przepada za nietypową potrawą. Dziś mało kto ją przyrządza

móżdżek wieprzowy
Canva / khunkorn ; East News / Pawel Wodzynski

Irena Santor jest znaną piosenkarką i legendą polskiej sceny. Gwiazda jakiś czas temu zwierzyła się ze swojej słabości do pewnej nietypowej potrawy. Okazuje się, że Pani Irena przepada za móżdżkiem wieprzowym. Dla niektórych takie danie jest niemałym zaskoczeniem.

Móżdżek wieprzowy, dziś nieco zapomniany, kiedyś był serwowany w najlepszych lokalach i restauracjach. Nic dziwnego- ten rarytas jest niezwykle delikatny i wręcz rozpływa się w ustach. Stanowi również dobre źródło białka, witaminy B12 oraz fosforu. Móżdżek wieprzowy w dzisiejszych czasach możesz zakupić u dobrego rzeźnika.

Przepis na delikatny i pyszny móżdżek wieprzowy

Składniki:

  • 500 g mózgu wieprzowego

  • 1 cebula

  • 2 jajka

  • 3 łyżki oleju

  • 1 łyżka octu

  • sól, pieprz

  • natka pietruszki

Jak przyrządzić zaskakująco smaczny móżdżek wieprzowy?

Mózg wieprzowy oczyść z błon i umyj. W odpowiednio dużym garnku zagotuj 1 l osolonej wody. Do wrzącego płynu dodaj 1 łyżkę octu.

Do bulgoczącej wody włóż mózg i gotuj go przez ok. 5 minut. Po tym czasie składnik na móżdżek wieprzowy wyjmij z garnka. Produkt odstaw na bok do ostygnięcia, a następnie pokrój go na mniejsze kawałki.

Cebulę do móżdżku wieprzowego obierz i drobno posiekaj. Zeszklij warzywo na niewielkiej ilości oleju. Następnie dodaj do cebuli pokrojony móżdżek, wbij jajka i wymieszaj całość.

Zawartość patelni podsmażaj do momentu, aż białko jaj się zetnie. Potrawę na koniec dopraw za pomocą soli i pieprzu. Móżdżek wieprzowy podawaj od razu po przyrządzeniu, udekorowany posiekana natką pietruszki. Niebanalnym składnikiem na pożywne danie są także żołądki drobiowe. Smakowita wątróbka od lat cieszy nasze podniebienia.

Canva / Sebalos
Canva / Sebalos

Źródło: "Compendium Ferculorum" Stanisława Czernieckiego z 1682 r.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: