Jak mrozić pierogi?
Jeśli zostaną wam pierogi po świętach, nie wyrzucajcie ich, tylko zamroźcie. Z pewnością niektórzy mrozili też pierogi na Wigilię, gdy zrobili je z wyprzedzeniem. A jak najlepiej mrozić pierogi, by po ugotowaniu były tak samo smaczne, jak przed. Są na to trzy sposoby.
Niektórzy uważają, że pierogów nie opłaca się robić trochę. Jak już weźmiemy się za ich lepienie, to lepiej zrobić je na zapas. I rzeczywiście tak jest, bo samo formowanie nie zajmuje już tak dużo czasu. Taki nadmiar oczywiście najlepiej jest zamrozić.
Mrożenie jest doskonałą metodą utrwalania żywności, bo tylko w nieznacznym stopniu obniża wartość odżywczą. A jeśli chodzi o pierogi, po ugotowaniu wyglądają, jakby były zrobione na bieżąco. Nie widać, że były mrożone. Oczywiście pod warunkiem, że zrobimy to w odpowiedni sposób.
Jak mrozić pierogi?
Mrozić możemy pierogi surowe, podgotowane i takie już ugotowane, jakie mogą zostać po świętach. Zasada ich mrożenia jest podobna.
Pierogi niezależnie od tego, czy są surowe, czy ugotowane układamy na tacce z zamrażarki wyłożonej papierem do pieczenia albo posmarowanej olejem lub na aluminiowych tackach do grillowania. Ważne jest, żeby ułożyć je, zachowując między nimi odległość, by nie stykały się ze sobą. To może bowiem skutkować rozerwaniem ciasta przy próbie rozdzielenia pierogów.
Ułożone na tacce pierogi wstawiamy do zamrażarki i pozostawiamy do zamrożenia. Jak tylko zamarzną, przekładamy je do foliowych woreczków, dzieląc na porcję. Podpisujemy nazwą i datą i w zamrażarce możemy je przechowywać do 6 miesięcy.
Jeśli mrozimy pierogi już ugotowane, zwróćmy uwagę, by wcześniej dobrze je wystudzić i osuszyć. Można je też posmarować z dwóch stron olejem, co zapobiegnie ich sklejaniu się w czasie mrożenia i gotowania, a także wysychaniu powierzchni. Olej można jednak dodać do pierogów na etapie gotowania.
Pierogi można też mrozić po uprzednim blanszowaniu. Świeże wrzucamy na 30-60 sekund na wrzątek, wyjmujemy łyżką cedzakową, osączamy i dobrze studzimy. Możemy je też dla zahartowania przełożyć do zimnej wody, wyjąć po kilkunastu sekundach i osączyć. W tych pierogach istotne jest, by ciasto nie było zbyt cienkie. Blanszowane pierogi doskonale nadają się do odgrzewania na patelni.
Jak odgrzewać mrożone pierogi?
Zamrożone pierogi trzeba wrzucić na osolony wrzątek i gotować 2-4 minuty, licząc od momentu ich wypłynięcia na powierzchnię. Pierogi gotujemy na średnim ogniu, tak by nie wrzała woda. Mrożone gotujemy nieco dłużej od świeżych, ale to zależy też od farszu. Zawsze najlepiej wyjąć jednego pieroga i spróbować, czy farsz jest już gorący.
Pierogi blanszowane i już wcześniej gotowane można też odsmażyć na patelni. Należy położyć je na rozgrzany olej lub masło i smażyć, aż z każdej strony będą rumiane.
Na naszej stronie znajdziecie też porady, jak gotować mrożone pierogi, żeby się nie rozpadały. Sprawdź też, jak zrobić elastyczne ciasto na pierogi.
Źródło zdjęcia: canva/SMarina
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: przyslijprzepis, aniastarmach, akademiasmaku