Jak należy przechowywać chleb? 2 czynniki chronią przed obsychaniem i pleśnią
Czy wiecie jak przechowywać chleb? Dwa czynniki sprawią, że na długo pozostanie świeży i nie spleśnieje. Chodzi o trzymanie pieczywa w suchym i przewiewnym miejscu, w którym panuje niezbyt wysoka temperatura. Takie rozwiązanie da najlepsze efekty. Sprawdźcie, co jeszcze można zrobić, by wydłużyć trwałość tego produktu.
Smaczny chleb ma chrupiącą skórkę i mięsiste wnętrze. Odpowiednie przechowywanie pozwoli zachować taki stan pieczywa na dłużej. Podpowiadamy, co zrobić, by ustrzec się pleśni i uniknąć szybkiego obsychania chleba. Warto mieć świadomość.
Jak przechowywać chleb, by jak najdłużej pozostał świeży?
Chleb zawiera w sobie nieco wilgoci. Jeśli umieścimy go w folii, będzie ona gromadziła się na powierzchni bochenka. W takich warunkach wyrób z czasem zacznie pleśnieć. Dlatego też — nawet jeśli sprzedawca zapakował nasze zakupy w plastikowy woreczek — przełóżmy je po powrocie do domu.
Najlepiej sprawdzą się wykonane z lnu lub bawełny torebki materiałowe. Pieczywo będzie miało dostęp do powietrza, ale też będzie on na tyle ograniczony, że nie obeschnie i nie stwardnieje. Warto włożyć je też do czystego chlebaka.
Istotna będzie także temperatura przechowywania chleba. Powinna ona oscylować w granicach pokojowej, czyli miedzy 18, a 22 st. C. Trzymanie bochenka w lodówce, czy w pobliżu kuchenki — gdzie zwykle jest cieplej — nie skończy się dla niego dobrze.
Jak wybrać dobry chleb?
Im bardziej naturalne pieczywo, tym dłużej będzie świeże. Warto kupować je w piekarni i wybierać tylko takie, które nie zawiera konserwantów czy polepszaczy smaku. Zrezygnujmy całkowicie z sięgania po wyroby z ciasta mrożonego, które dostępne są w marketach i dyskontach — takie chleby czy bułki już kolejnego dnia potrafią być niesmaczne.
Najtrwalsze i najzdrowsze będą wyroby żytnie przygotowane na zakwasie. Jeśli za nimi nie przepadamy, możemy wybrać chleb jasny, przyrządzany na drożdżach. Pamiętajmy tylko, że wyschnie on o wiele szybciej. Jeżeli wiemy, że nie zjemy całego od razu, warto go pokroić i zamrozić w szczelnych woreczkach.
Na naszej stronie znajdziecie kilka prostych przepisów na domowy chleb. W tym artykule zdradzamy jak upiec go w garnku. Ten natomiast zawiera patent na wypiek bez zakwasu i drożdży.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jak suszyć grzyby, aby nie spleśniały? Koniecznie pamiętaj o 2 zasadach
Trudno uwierzyć, co Lewandowska wrzuca do krupniku. Składnik wrócił po latach do łask Polaków
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama
Źródło: akademiasmaku