Smakosze.pl
Jak gotować ziemniaki?

UllrichG, Getty Images

Jak poprawnie powinno się gotować ziemniaki?

6 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Ziemniaki podajemy do praktycznie każdego obiadu, w końcu można przygotować je na wiele różnych sposobów. Okazuje się jednak, że od tego, jak je ugotujesz, zależy nie tylko smak. ale i właściwości. Aby zachować w nich jak najwięcej dobra, należy gotować je ze skórką i na średnim ogniu.

Ziemniaki w polskiej kuchni mają szczególne miejsce. Wykorzystujemy je w dziesiątkach przepisów, które w większości nie udałyby się bez ich udziału. Równie często spożywamy je samodzielnie, kiedy zdobią nasze talerze w formie tłuczonych ziemniaczków albo młodych okazów posypanych koperkiem.

Najczęściej przed ugotowaniem obieramy je, a niekiedy nawet kroimy na mniejsze kawałki, co przyspiesza proces gotowania. Niestety, obie decyzje mogą sprawić, że smak kartofli, jak i ich wartości odżywcze zostają bezpowrotnie utracone.

Jak gotować ziemniaki?

Najważniejsze jest zachowanie ziemniaków w całości ze skórką. Oczywiście najsmaczniejsza skórka jest w młodych kartoflach, lecz jeśli nie chcesz jej jeść, możesz obrać ją zaraz po ugotowaniu - wysoka temperatura ułatwia jej ściąganie.

Skórka zatrzyma minerały i witaminy wewnątrz bulwy, w przeciwieństwie do obranych ziemniaków, z których spora część wartości odżywczych jest zwyczajnie wypłukiwana przez wrzącą wodę, opływającą je podczas gotowania. Skórka zapewnia również o wiele więcej smaku i aromatu, które czuć podczas jedzenia.

Projekt bez tytułu - 2021-06-06T163026.366

Dlaczego ogórki kiszone są puste w środku?

CZYTAJ DALEJ

Kolejnym ważnym aspektem jest moment, w którym wrzucamy ziemniaki do wody. Większość osób zalewa je zimną i tak stawia na gazie. Poprawna metoda polega na posoleniu wody, doprowadzenia jej do wrzenia i wrzuceniu do niej pyrek. Sól zmniejsza do minimum możliwość wypłukiwania minerałów z miąższu.

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, co ma do powiedzenia o cenach nad polskim morzem znany youtuber. Ten tekst poświęcony został jajkom z chowu klatkowego, które już niedługo znikną z większości dużych sieci sklepów.

Co zrobić z wodą po kartoflach?

Co ciekawe, woda po gotowaniu ziemniaków, także może zostać wykorzystana na wiele sposobów. Jednym z najprostszych jest dodanie jej do zup czy sosów - skrobia wydobyta z bulw zagęści potrawę i nada jej bardziej intensywnego smaku.

Po ostudzeniu można ją również po prostu wypić. Dobroczynne właściwości wody mogą docenić szczególnie chorzy na kamicę nerkową, ponieważ woda wspomaga leczenie tego schorzenia - trzeba jednak pamiętać, aby nie była zbyt mocno posolona.

Kolejnym ciekawym sposobem jest użycie jej do podlewania roślin. Wtedy oczywiście nie może zawierać żadnej soli. Sole mineralne z ziemniaków oraz skrobia bardzo pozytywnie wpływają na kondycję roślin, ich wygląd, a także tempo rozwoju.

Projekt bez tytułu - 2021-06-06T175820.544

Jak gotować ziemniaki?

Źródło: FotoLounge, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: mamadu.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

czosnek

Produkty

Jak powinno się kroić czosnek?

Czytaj więcej >
ogórki kiszone

Produkty

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Czytaj więcej >
bluszczyk kurdybanek

Produkty

Niezwykłe zalety bluszczyku kurdybanka

Czytaj więcej >

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >
miód

Produkty

Czy można jeść skrystalizowany miód?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujący filmik z rybą w piekarniku podbija Internet

Czytaj więcej >