Smakosze.pl
Gorzka sałata przestanie być problemem

Canva / Image Source

Jak poradzić sobie z gorzką sałatą ze sklepu?

28 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Sałata często gości na naszych stołach. Dodajemy ją do różnych potraw. Niestety, czasami warzywo kupione w sklepie bywa gorzkie i nieprzyjemne w smaku. Wówczas należy je odpowiednio przepłukać najpierw gorącą wodą, a następnie zimną.

Nie da się ukryć, że gorzka sałata jest jednym z kulinarnych rozczarować, które mogą nam popsuć całą frajdę płynącą z jedzenia. Na szczęście istnieje prosta sztuczka, która sprawi, że nieprzyjemne walory smakowe będą już tylko wspomnieniem.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Gorzka sałata przestanie być problemem

Bez wątpienia sałata jest jednym z najpopularniejszych warzyw. W sklepach możemy natknąć się na jej różne rodzaje. Jakiś czas temu wyjaśnialiśmy, jak prawidłowo przechowywać sałatę. Dziś skupimy się na kwestii gorzkiego smaku.

Chyba każdy spotkał się z sytuacją, w której sałata okazywała się przepełniona nieprzyjemną goryczą. Danie z takim dodatkiem z pewnością nie sprawi nam radości podczas konsumpcji. Sklepowa sałata może przestać być gorzka dzięki niezawodnej sztuczce.

Kiedy sałata posiada gorzkie nuty smakowe, wówczas powinniśmy zanurzyć ją w gorącej wodzie. Po kilku minutach ją wyjmujemy. Następnie płuczemy w strumieniu zimnej wody. Taki zabieg powinien skutecznie pozbyć się goryczy.

Kawa z kardamonem

Cudowna kawa z dodatkiem kardamonu - najlepsza na początek dnia

CZYTAJ DALEJ

Oczywiście nie bez znaczenia jest przyłożenie wagi do tego, jaka sałata ląduje w naszym sklepowym koszyku. Lepiej unikać warzyw, o zwiędłych i brzydkich liściach. To zminimalizuje szanse na to, że sałata będzie gorzka.

Sałata może zrobić się gorzka podczas krojenia

Okazuje się, że nawet dobra sałata może stać się gorzka, jeśli pokroimy ją nieodpowiednim nożem. Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny, jeśli warzywo rozdrabniamy przy użyciu przyrządów wykonanych ze stali.

Jeśli kroimy sałatę stalowym nożem, wówczas zachodzi reakcja chemiczna, na której skutek wiele witamin i minerałów ulega szybkiego utlenianiu. W rezultacie warzywo robi się gorzkie. Unikniemy takiego scenariusza dzięki zachowaniu odpowiednich zasad.

Sałata powinna być krojona nożem ceramicznym. Wtedy zminimalizujemy szanse na to, że stanie się ona gorzka. Warto jednak pamiętać, że równie dobrze warzywo możemy rozdrobnić, rwąc je na części. Sałata dobrze sprawdza się w przypadku wyśmienitej potrawy z tuńczykiem.

Sałata będzie znacznie smaczniejsza

Sałata będzie znacznie smaczniejsza

Pexels / Daian Gan

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Gotujmy; O choroba

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Czy zupę ogórkową można mrozić?

Czytaj więcej >
flaki

Porady

Jak ugotować flaki, żeby nie wyszły gorzkie?

Czytaj więcej >
czosnek

Porady

Prosty sposób na uprawę zimowego czosnku

Czytaj więcej >
zielona dynia

Porady

Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?

Czytaj więcej >
grzyby

Porady

Jak błyskawicznie oczyścić grzyby z piasku?

Czytaj więcej >

Porady

Jak sparzyć kapustę na gołąbki bez wody?

Czytaj więcej >