Jak pozbyć się z kuchni zapachu smażonej ryby?
Smażenie ryb zazwyczaj wiąże się z charakterystycznym zapachem rozchodzącym się po całej kuchni. Jeżeli nie mamy okapu — nic straconego. Istnieje kilka domowych sposobów na to, by powietrze było przyjemne w odbiorze.
Planując przyrządzanie dań na patelni, warto zawczasu zapewnić sobie warunki, dzięki którym wykonanie ich będzie niej uciążliwe. Rybę można namoczyć w soku z cytryny, co nie tylko sprawi, że mniejsze ości znikną, ale też zmniejszy intensywność zapachu.
Jak radzić sobie z zapachem smażenia w kuchni?
Oprócz dodatku soku z cytryny do potrawy sprawdzi się też patent z przygotowaniem aromatycznej mieszanki owocowej. Wystarczy, ze skórki pomarańczy zagotujemy w wodzie. Zapach będzie się unosił podczas podgrzewania, maskując aromat ryby. Do wody możemy wrzucić również goździki, cynamon lub inne ulubione przyprawy.
Podobny efekt uzyskamy, jeśli w misce z gorącą wodą umieścimy ładnie pachnący olejek eteryczny. Wybierzcie olejek miętowy mięta pieprzowa lub eukaliptusowy, a dodatkowo pozytywnie zyskacie środek redukujący bóle głowy czy przyjemnie oczyszczający zatkany nos.
Dobrym pomysłem jest też skropienie zapachem ręczników czy dodanie ich do dyfuzorów oraz nawilżaczy. Sięgając po zapachy cytrusowe, będziecie mogli też uchronić wigilijne potrawy przed zainteresowaniem czworonożnych przyjaciół — koty nie lubią zapachu cytryn czy grejpfruta.
Jak jeszcze sobie pomóc?
By zniwelować zapach, możemy jeszcze kuchenne blaty, szafki czy glazurę przetrzeć domowym płynem czyszczącym. Zazwyczaj do jego sporządzenia używa się octu i olejków z cytrusów, które świetnie usuwają niepożądane zapachy.
Do pomocy zaangażować można też fusy po kawie, które znane są z właściwości neutralizujących inne aromaty. Rozstawcie miseczki z miałem kawowym, a kuchnię szybko wypełni aromat małej czarnej.
Opcją wartą rozważenia jest też rezygnacja z potraw rybnych. Zastąpić ją można zarówno kotletami sojowymi, jak i selerem czy tofu, które nie posiadają przytłaczającej woni. Jeżeli jednak wybierzecie smażenie, pamiętajcie, by nie przegrzewać oleju — to on w dużej mierze odpowiada za brzydkie zapachy. W tym artykule podpowiadamy jak wybrać dobry tłuszcz.
Źródło zdjęcia: canva/kerdkanno
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: genialne, newsy.gotujmy