Smakosze.pl
Karp wigilijny

canva/zi3000

Jak pozbyć się ości z karpia?

26 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 6 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Chcesz przygotować karpia, ale obawiasz się ości? Są sposoby, by je skutecznie usunąć. Wystarczy skropić filety ryby sokiem z cytryny i pozostawić je na noc w lodówce. Dzięki temu zabiegowi, drobne kawałki rybiej kości nie będą utrudniać konsumpcji. Wypróbujcie ten patent koniecznie.

Karp jest tradycyjną rybą świąteczną, po którą co roku sięga wielu smakoszy. Radziliśmy wam już jak ją dobrze przyrządzić i pisaliśmy, ile w tym roku przyjdzie nam za nią zapłacić. Dla tych, których nie odstrasza cena i potencjalne niebezpieczeństwo spożywania tej ryby — jest ona bowiem wyjątkowo tłusta i potrafi smakować mułem — mamy przewodnik, który zawiera cenne rady na temat oczyszczania karpia z ości.

Racuchy

Puszyste racuchy bez jajek i mleka. Wychodzą fantastycznie

CZYTAJ DALEJ

Jak przygotować karpia bez ości?

Przede wszystkim potrzebować będziemy dobrze naostrzonego noża. Rybę układamy na suchej desce przykrytej ścierką. Powoli nacinamy ją na wysokości łuku skrzelowego na głębokość kręgosłupa.

Pilnujmy, by nóż przesuwać powoli, kierując się w stronę ogona i zachowując cały czas tę samą głębokość cięcia. Ości i kręgosłup karpia są bardzo twarde, więc nasze ruchy powinny być precyzyjne i zdecydowane.

Przekładamy karpia na drugą stronę i czynność powtarzamy. Tym sposobem uzyskamy dwa filety, a kręgosłup łatwo od nich oddzielimy. Będziemy też w stanie usunąć spore, widoczne ości, które jeszcze pozostały w kawałkach.

Rybne kawałki układamy na desce mięsem do góry. Skóra powinna przylegać do deski. Szerokim nożem nacinamy karpia w pionowe paski o milimetrowej głębokości, nie naruszając skóry ryby. Robimy to ostrożnie — nie chcemy się skaleczyć.

Tak przygotowane filety skrapiamy sokiem z cytryny i dokładnie je nim nacieramy. Rybę przekładamy do miski i porozstawiamy ją na noc w lodówce. Cytryna w tym czasie zmiękczy niewielkie ości, których nie da się usunąć mechanicznie.

Karp na stole

Karp zagości na niejednym wigilijnym stole

Źródło zdjęcia: canva/MaximShebeko

NAJGORSZE polskie potrawy, obcokrajowcy nie chcą ich tknąć. Nr 4 podzieli wszystkich Polaków

Slajd 1 z 6

ZIMNE NÓŻKI W GALARECIE

Mięso z nóg wieprzowych zatopione w galarecie to nasz przysmak - najlepiej smakuje oczywiście podany z zimnym trunkiem. Jednak obcokrajowcy nie mają do nich sentymentu, konsystencja i pomysł na danie skutecznie ich odstrasza.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: beszamel.se

Zapraszamy na nasz Instagram

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Perfekcyjne, domowe frytki lepsze niż z restauracji

Czytaj więcej >
miód

Porady

Po czym rozpoznać dobry miód?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie jest najlepsze mięso do gulaszu?

Czytaj więcej >
mięso w mleku

Porady

Dlaczego warto moczyć karkówkę w mleku?

Czytaj więcej >
smażenie pączków

Porady

Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków?

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego warto dodać do rosołu szklankę zimnej wody?

Czytaj więcej >