Jak przechowywać chleb, żeby nie wysechł i nie spleśniał? Mamy garść praktycznych porad
Jak przechowywać chleb, żeby nie wysechł i nie spleśniał? Mamy garść praktycznych porad, dzięki którym już nigdy nie popełnicie w tej kwestii błędu. Chleba nie wystarczy bowiem trzymać w chlebaku, czy w kuchennej szafce. Wymaga dodatkowego opakowania, które zabezpieczy go przed czerstwieniem. Poznajcie też inne przydatne wskazówki.
Wiele osób kupuje chleb z zapasem na 2-3 dni. Ważne jest wtedy, by odpowiednio go przechowywać, bo dzięki temu pieczywo dłużej zachowa swoje walory i świeżość. Jednak, nawet gdy kupujesz chleb codziennie, przestrzeganie kilku zasad sprawi, że chleb dłużej pozostanie smaczny.
Jak przechowywać chleb, żeby nie wysechł i nie spleśniał?
Do przechowywania chleba służą chlebaki, które są wykonane z drewna, metalu lub plastiku. Niektórzy jednak trzymają pieczywo w kuchennej szafce. Oba rozwiązania są dobre, jednak trzymane w nich pieczywo musi być jeszcze dodatkowo zabezpieczone. Chodzi tu przede wszystkim o ograniczenie obsychania chleba.
W tym celu chleb i bułki najlepiej jest zawinąć w materiałową ściereczkę lub włożyć do papierowej torebki albo lnianego woreczka. Pieczywa nie należy trzymać w folii, bo łatwo w niej się zaparza i pleśnieje. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy do foliowej torebki zapakujemy jeszcze ciepłe pieczywo.
Pieczywo należy trzymać w temperaturze pokojowej, czyli w okolicach 18-22 st. C. Należy unikać przechowywania chleba w pobliżu źródeł ciepła, jakimi w kuchni są piekarnik czy kaloryfer. Zbyt wysoka temperatura sprzyja bowiem obsychaniu chleba.
Ciekawostki na temat przechowywania chleba
Świeżość najdłużej zachowuje chleb pieczony na zakwasie. Szybciej wysycha chleb pszenny wypiekany na drożdżach. Pieczywo z chemicznymi dodatkami wbrew pozorom potrafi szybko spleśnieć. Dlatego chleb tostowy najlepiej jest trzymać w lodówce.
By uchronić chlebak przed pojawieniem się w nim pleśni, należy go regularnie myć wodą z dodatkiem octu. Potem trzeba pozostawić go do wyschnięcia, a wszelkie ślady wody wytrzeć do sucha ściereczką.
Jeśli kupisz zbyt dużo pieczywa, jego nadmiar najlepiej jest zamrozić. Mrożenie zapobiegnie bowiem czerstwieniu i pleśnieniu. Włożony do foliowej torebki chleb można trzymać w zamrażarce nawet 3 miesiące.
Chleba lepiej nie trzymać w lodówce, bo co prawda nie spleśnieje, jednak dość szybko zrobi się czerstwy. Lodówkowe temperatury, a nawet takie poniżej 10 st. C nie są korzystne dla pieczywa.
Z naszego serwisu dowiesz się też, jak wykorzystać czerstwy chleb i bułki, a także, co oznaczają dziury w chlebie.
Źródło zdjęcia: canva/Image Professionals GmbH
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jabłka w szlafrokach to hit każdego rodzinnego spotkania. Wystarczy kilka tanich składników
Jak zrobić ucieraną babkę wielkanocną? Sekret tkwi w 1 detalu
Pieczarki w chrupiącej serowej panierce. Prosty i niedrogi smakołyk
Źródło: akademiasmaku, putka