Co oznaczają duże dziury w chlebie?
Kupiliście chleb w którym są dziury? Choć nie są one szkodliwe, świadczą o pewnych niedoskonałościach w przygotowaniu wypieku. Sprawdźcie, co może być ich przyczyną i jak uniknąć ich powstania domowych wypiekach.
Wiele jest przepisów na dobry chleb. Niezależnie od tego czy przyrządzimy go w garnku czy też zrezygnujemy z użycia drożdży, warto wiedzieć jakie pomyłki mogą przekreślić szanse na ładną, regularną strukturę pieczywa. Dowiedzcie się czego warto unikać.
Dlaczego chleb miewa duże dziury?
Choć powodów takiej sytuacji może być kilka, większość z nich wnika z błędu w przygotowaniu bochenków. Część z nich popełnić można już na etapie przygotowywania ciasta. Jeżeli użyjemy zbyt dużo drożdży lub cukru, dziury są niemalże gwarantowane. Ich pojawianie się wynikać będzie z nadmiernej aktywności mikroorganizmów.
Dziurawy chleb otrzymuje się też wtedy, gdy proces pieczenie trwa zbyt krótko lub jest prowadzony w zbyt wysokiej temperaturze. Nieodpowiednie warunki wypieku wpływają na zachwianie procesu wyrastania wypieku.
Na powstanie nieestetycznych otworów wpływa też słaba jakość użytej do przyrządzenia chleba mąki. Jeżeli ma ona w sobie niewiele gluten lub przygotowana została z już kiełkujących ziaren zbóż w wypieku znajdziemy liczne przestrzenie.
Jakie jeszcze mogą być przyczyny nieregularnej struktury chleba?
Na wygląd wnętrza bochenka wpływa również hydracja ciasta, czyli stosunek wody do ilości mąki. Im ona będzie większa, tym bardziej pokaźne dziury będzie miał nasz chleb. Ponieważ zdaniem wielu piekarzy dziury w chlebie to wada pieczywa, warto dopilnować by procentowo wyrażona hydracja nie była zbyt wysoka.
W przypadku chleba na zakwasie dziury mogą świadczyć też o zbyt długim okresie prowadzenia fermentacji. W przypadku tego typu wypieku dobrze będzie skorzystać ze sprawdzonego przepisu.
Źródło zdjęcia: canva/Pattama Wallech Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: kobieceinspiracje, newsy.gotujmy, czasnaobiad