Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak przechowywać jedzenie w lodówce, żeby dłużej było świeże?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 09.02.2022 01:00

Jak przechowywać jedzenie w lodówce, żeby dłużej było świeże?

lodówka
canva/pixelshot

Lodówka jest niewątpliwym centrum kuchni. Właśnie w niej trzymamy bowiem większość najsmaczniejszych produktów spożywczych. A wiecie, jak przechowywać jedzenie w lodówce, żeby dłużej było świeże? Podamy wam zaraz kilka wskazówek, których warto się trzymać. Dzięki temu nic z waszych zakupów się nie zmarnuje i długo zachowa pożądane walory. Jedna z najważniejszych zasad jest stosowanie się do FIFO.

Lubimy robić zapasy, bo dzięki nim możemy zaoszczędzić czas. Nie musimy biec do sklepu, za każdym razem, gdy postanowimy coś ugotować czy upiec. Sztuką jest jednak nie przesadzić z ilością kupionej żywności i umiejętne jej przechowywanie. Bo marnowanie i wyrzucanie jedzenia nie jest ani ekologiczne, ani ekonomiczne.

Jak przechowywać jedzenie w lodówce, żeby dłużej było świeże

Jedną z ważniejszych zasad przechowywania żywności (i to nie tylko w lodówce) jest FIFO. Jest to skrót z angielskiego first in, first out, co oznacza, że to, co pierwsze zostało kupione, powinno być w pierwszej kolejności zjedzone. Ustawiajmy więc produkty z kończącą się datą przydatności do spożycia na brzegu półki, tak, by o nich nie zapomnieć i zużyć, póki są świeże.

Warto też zwrócić uwagę na opakowania, a tak naprawdę na ich usunięcie. Chodzi tu głównie o warzywa i owoce, które często sprzedawane są w folii. Takie opakowanie należy usunąć przed włożeniem do lodówki, tak by warzywa i owoce mogły swobodnie oddychać. Dzięki temu nie zawilgną i nie będą pleśnieć i gnić.

Wędliny i sery, które są zapakowane próżniowo, przechowujemy w oryginalnych opakowaniach, dopóki ich nie zaczniemy jeść. Potem warto je przełożyć na talerzyk i przykryć, umieścić w pojemnikach do przechowywania żywności lub zawinąć w papier śniadaniowy.

Istotne jest też miejsce przechowywania poszczególnych produktów w lodówce. W różnych bowiem miejscach tego urządzenia panuje inna temperatura, co ma wpływ na świeżość żywności. Tak więc na najwyższych półkach trzymajcie napoczęte przetwory, np. dżemy, marynaty. Środkowe są idealne do przechowywania nabiału, wędlin i gotowych potraw. Dolna półka sprawdzi się do przechowywania napojów i produktów do szybkiego zjedzenia. W szufladach trzymajcie warzywa i owoce, a na drzwiach lodówki jajka, sosy i napoje.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Nie powinniśmy przesadzać z ilością żywności wkładanej do lodówki. Jedzenie nie może być na półkach ściśnięte, musi mieć dostęp powietrza. Dzięki temu będzie równomiernie schładzane.

Jedzenia przeznaczonego do przechowywania nie należy myć. Nie płuczemy więc mięsa, nie myjemy warzyw, ani jajek. Woda przyspiesza bowiem psucie się żywności. Produkty spożywcze myjemy dopiero przed ich zjedzeniem czy zużyciem.

Nie wszystkie produkty spożywcze wymagają przechowywania w lodówce. Niska temperatura nie służy np. pomidorom czy bananom. Nie wkładajmy też do lodówki cytrusów czy cebuli. One doskonale przetrzymują się w temperaturze pokojowej.

W naszym serwisie znajdziecie też inne, kuchenne porady. Sprawdźcie np. jak przechowywać ziemniaki, a także jak poznać, czy ryba jest świeża.

szuflada lodówki
szuflada lodówki

Źródło zdjęcia: canva/michalpalka

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: krytykakulinarna

Zapraszamy na nasz Instagram