Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak przechowywać kapustę kiszoną? Nie będzie zbyt kwaśna, ani nie spleśnieje
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 29.12.2022 08:00

Jak przechowywać kapustę kiszoną? Nie będzie zbyt kwaśna, ani nie spleśnieje

jak przechowywać kapustę kiszoną
Canva / LAWaterhousePhotography

Kapusta kiszona jest częstym gościem w spiżarniach w wielu polskich domach. Zdarza się jednak, że warzywo nadmiernie kwaśnieje lub pokrywa się pleśnią. Aby temu zapobiec, kiszonkę należy przechowywać w temperaturze 0-5 stopni C. To jednak nie jedyne, o czym trzeba pamiętać.

Właściwie przechowywana kapusta kiszona powinna przetrwać nawet do 10 miesięcy. Zdarza się jednak czasem, że już po kilku tygodniach zapas przetworu nadaje się do wyrzucenia. Przedstawiamy kilka zasad, dzięki którym kapusta kiszona na długo pozostanie zdrowa i smaczna.

Podstawowe zasady właściwego przechowywania kapusty kiszonej

Odpowiednie przygotowanie się do przechowywania kapusty kiszonej ma niebagatelny wpływ na okres jej przydatności do spożycia. W zależności od wybranych metod oraz swoich możliwości, czas ten ulega wydłużeniu lub skracaniu. Są jednak dwie podstawowe zasady, których trzeba przestrzegać.

Kiszona kapusta najlepiej znosi temperaturę z zakresu 0-5 stopni C. W takich warunkach warzywo utrzymuje swój poziom kwaśności na stałym poziomie. Od 5-8 stopni C kapustę nadal możemy przechowywać, ale nie dłużej, niż 4 tygodnie. W wyższej temperaturze w pełni przywracany jest proces fermentacji, który bardzo szybko sprawi, że warzywo nie będzie nadawało się do jedzenia.

Kapustę kiszoną najlepiej przechowywać w słojach lub innych szklanych pojemnikach. Są one łatwe do dokładnego wyczyszczenia i sterylizacji. Słój do przechowywania kapusty kiszonej musi być szczelnie zamykany. Dostęp tlenu do kiszonki sprawia, że ta ciemnieje, a na jej powierzchni pojawia się śluz i pleśń.

Jak przechowywać kapustę kiszoną w warunkach domowych?

Idealne warunki do trzymania kapusty kiszonej panują w lodówce. Urządzenie umożliwia kontrolę temperatury oraz utrzymanie jej na stałym poziomie. Jeśli tylko pojemność lodówki na to pozwala, warto przechowywać kapustę kiszoną właśnie w niej.

Jeśli w swoim domu masz piwnicę, możesz przystosować ją do przechowywania kapusty. Ważne, aby pomieszczenie było chłodne i temperatura nie przekraczała w nim 5 stopni C. Słoiki z przetworem należy poustawiać na półkach i owinąć je papierem lub folią, aby chronić kapustę przed światłem. W przypadku mrozu i spadku temperatury poniżej 0 stopni C, zapasy przykryj kocami.

Czy można przechowywać kapustę na balkonie? Można, o ile w naszym miejscu zamieszkania zimy są wystarczająco chłodne. Odpowiednia temperatura i ochrona przed światłem słonecznym wystarczą, aby balkon był dobrym miejscem na magazynowanie kiszonki.

Aby maksymalnie wydłużyć okres przechowywania kapusty, można ją zamrozić. Metoda ta jednak niszczy zawartą w warzywie witaminę C. Kapustę zamraża się bez solanki, z użyciem plastikowych pojemników odpowiednich do niskich temperatur. Warzywo w zamrażarce można przechowywać do 12 miesięcy.

Dowiedz się, jak rozwiązać problem gorzknięcia kapusty kiszonej. Kotlety mielone z dodatkiem kapusty to wyśmienity sposób zagospodarowania tego warzywa.

Canva / oksix
Canva / oksix

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: