Smakosze.pl
Gorzka kapusta kiszona - 1 trick

canva/czekma13

Kapusta kiszona wyszła gorzka? 1 trick i raz na zawsze zapomnisz o problemie

25 Września 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Kiszona kapusta wyszła wam gorzka? Najprawdopodobniej zapomnieliście o jednej prostej czynności, która sprawia, że smak wyrobu nie nabiera nieprzyjemnych nut. Chodzi o ubijanie warzywa. Dzięki niemu w kiszonce nie gromadzą się gazy, które mogą zmieniać smak rarytasu. Gorzkiego produktu nie trzeba jednak wyrzucać. Wystarczy przenieść go do chłodnego miejsca na kilka dni.

Zrobiona w domu kapusta kiszona prawie zawsze będzie smaczniejsza niż rarytas ze sklepu. Aby się udała, konieczna jest jednak nie tylko sprawdzona receptura, ale też codzienne ubijanie warzywa w beczce. Jeśli udało nam się o tym zapomnieć — nic straconego. Przeniesienie warzywa do chłodnego pomieszczenia pomoże.

Waniliowe naleśniki na maślance

Waniliowe naleśniki na maślance. Puszyste i aromatyczne

CZYTAJ DALEJ

Jak sprawić, by kapusta kiszona nie była gorzka?

Kiszonkę, w której wyczujemy goryczkę, możemy jeszcze zjeść ze smakiem. Konieczne będzie jednak odrobina cierpliwości. Wyrób trzeba bowiem przenieść na jakiś czas do ciemnego i chłodnego pomieszczenia bez dostępu światła.

Najlepiej sprawdzi się piwnica, spiżarka lub inne pomieszczenie, w którym temperatura oscyluje w granicach 15 stopni Celsjusza. Po 3-4 dniach po odpowiadających za gorzki smak kiszonki związkach siarki i chlorofilu nie będzie śladu.

Dlaczego kapusta kiszona wychodzi gorzka?

Nieprzyjemny smak kapusty powstaje wtedy, gdy w naczyniu, w którym przebiega fermentacja, zgromadzą się gazy powstające podczas tego procesu. Istnieje skuteczny sposób, aby nie dopuścić do takiej sytuacji.

Jeśli będziemy ubijać warzywo drewnianą łyżką za każdym razem, gdy na powierzchni kiszonki pojawią się otwory, z powodzeniem oddalimy ryzyko zepsucia smaku wyrobu. Najlepiej robić to codziennie. Odpowietrzona kapusta będzie pyszna. Na pewno też nie spleśnieje.

Na naszej stronie znajdziecie znakomite przepisy z kapusty kiszonej. Spróbujecie koniecznie kultowej zarzutki oraz pełnych smaku placków ziemniaczanych z jej dodatkiem. Będziecie zachwyceni.

Kapusta kiszona przestanie być gorzka po kilku dniach spędzonych w chłodzie

canva/Szakaly

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: przyslijprzepis

Tagi:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Tajemnicze grzyby mun. Poznaj ich właściwości, sprawdź do czego warto je dodawać

Czytaj więcej >
Dlaczego ciasto trzeba mieszać w jedną stronę

Porady

Dlaczego ciasto trzeba mieszać w jedną stronę? Wcale nie żartujemy, zasada ma istotne znaczenie

Czytaj więcej >

Porady

Jak upiec schab, by był soczysty? 1 czynność ma niebagatelne znaczenie. Zawsze o niej pamiętaj

Czytaj więcej >

Porady

Czy płukać kapustę kiszoną przed dodaniem do potrawy? Jest lepsza metoda by złagodzić jej smak

Czytaj więcej >
kluski śląskie

Porady

3 zasady przygotowania klusek śląskich. Dzięki nim, wyjdą wręcz idealne

Czytaj więcej >
kurkuma do rosołu

Porady

Dlaczego warto dodać kurkumę do rosołu? Powód zachwyca

Czytaj więcej >