Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak przechowywać wedlinę w lodówce? Dzięki tej metodzie nie będzie obślizgła
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 16.09.2023 18:19

Jak przechowywać wedlinę w lodówce? Dzięki tej metodzie nie będzie obślizgła

wędlina
Canva/AnnekeDeBlok

Wędlinę chętnie używamy podczas robienia kanapek i gotowania. Jednak zdarza się, że staje się ona obślizgła i nawet przez myśl nam nie przejdzie, by ją zjeść. Jak odpowiednio przechowywać wędlinę w lodówce? Ten sposób jest najlepszy

Wędlina, czyli smaczny dodatek

Kanapka z wędliną od razu wydaje się smaczniejsza, a ten wyrób dodany do sałatek, czy innych dań, podkręca ich smak. Jednak zdarza się, że wędlina, która trafia do naszej lodówki, traci na wartości. Kolor wędliny blaknie, pojawia się śliski nalot, a to sprawia, że tracimy apetyt na ten produkt. 

Wiele osób wędlinę przechowuje w plastikowych woreczkach w lodówce. Niestety jest to błąd. Taki sposób przechowywania tego produktu przyspiesza się jego psucie. Jak w takim razie przechowywać wędlinę, by nie była obślizgła?

wędlina
Canva/Joshua Resnick
Dziadek gotował folię aluminiową w garnku. Poznałam powód i teraz robię to samo

Jak przechowywać wędlinę w lodówce?

Jeśli rzadko kupujesz wędliny, to wybieraj raczej te długo dojrzewające. Mogą one spędzić więcej czasu w lodówce. Natomiast wędliny w naturalnej osłonce mają krótszą datę do spożycia. Pod żadnym pozorem nie przechowuj wędlin w plastikowych woreczkach. 

Jeśli chcesz, by wędlina nie stała się obślizgła, to przygotuj szklany pojemnik i pocięte arkusze papieru do pieczenia lub pergaminu. Na jego dno kładziemy papier, potem szynkę i znów papier. W ten sposób układamy kolejne porcje wędlin. Powinny mieć one dostęp do powietrza, dlatego pojemnika nie zamykamy szczelnie, tylko delikatnie przykrywamy. 

Którą półkę wybrać w lodówce?

Pojemnik z wędlinami powinien trafić na środkową półkę w lodówce. Tam panują optymalne warunki dla wędlin. Warto pamiętać, by nie robić zbyt dużych zapasów wędlin, bo wędlina nam się zepsuje. Lepiej kupować mniej i częściej.

Pamiętajmy też, że wędlina w kawałku dłużej pozostanie świeża. Kiełbasy suche, kabanosy i salami mogą być przechowywane znacznie dłużej w lodówce niż szynka. Pisaliśmy o patencie na pyszną domową szynkę. Podawaliśmy też przepis na szynkę w aksamitnym sosie. 

wędlina
Canva/tolisma

Źródło: schroniskobukwoina.pl, pysznosci.pl