Smakosze.pl
pierogi

Pixabay /RitaE

Jak przygotować elastyczne ciasto na pierogi?

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Sekret pysznych domowych pierogów tkwi w wielu szczegółach. Wystarczy dodać do niego jeden składnik, aby było ono delikatne, elastycznie i nie kleiło się do stolnicy. Korzystały z niego nasze babcie. Zdradzamy sekretny trick oraz przepis na

Jak zrobić idealne ciasto na pierogi? Z pewnością wiedziały o tym nasze babcie, które gotowały lepiej niż w niejednej restauracji. Miały one również swój sekretny sposób, dzięki któremu nigdy nie przywierało ono do stolnicy.

Sekret idealnego ciasta na pierogi. Trick babć.

Nasze babcie do klasycznego przepisu na ciasto na pierogi zawsze dodawały łyżkę masła. Dzięki temu było ono delikatne, gładkie oraz nieprzywierające do stolnicy. Składnik miał też inną "cenną" funkcję.

Dzięki niemu pierogi nie rozpadały się w czasie gotowania. Chociaż modyfikacja przepisu jest bardzo niewielka, to korzyści są naprawdę ogromne. Zdecydowanie warto skorzystać z niej następnym razem, gdy będziemy wyrabiać ciasto na pierogi.

Nasze babcie zwracały również uwagę na to, aby mąka na pierogi była zawsze zaparzona gorącą wodą. Należy go wlać do dołka wydrążonego ze zmieszanej soli, mąki oraz masła. Poniżej podajemy niezawodny przepis na ciasto na pierogi.

Przepis na idealne ciasto na pierogi

Składniki:

  • 1/2 kg mąki

  • 250 ml gorącej wody

  • 1 łyżka masła

  • 1/4 łyżki soli

Sposób wykonania:

Pół kilograma mąki pszennej przesiej na stolnicę, a następnie dodaj do niej łyżkę masła oraz ćwierć łyżki soli. Uformuj kopiec, wlej do niego gorącą wodę, a następnie zacznij wyrabiać ciasto na pierogi.

Przygotowanie ciasto odstaw na około 30 minut. Najlepiej przykryj je ciepłym talerzem, ponieważ dzięki niemu będzie ono miękkie.

Po upływie 30 minut połóż ciasto na stolnicy, dokładnie je rozwałkuj, powycinaj kółka na pierogi (np. za pomocą szklanki) i nadziej wybranym przez Ciebie farszem.

Ile powinno się gotować ciasto na pierogi?

Przygotuj garnek z wodą, gdy zacznie się ona gotować, wrzuć do niej przygotowane przez Ciebie pierogi. Pamiętaj, aby lepiej nie odchodzić daleko od kuchenki. Pierogi zazwyczaj są gotowane po mniej więcej 5 minutach.

Szukasz pomysłów na niebanalne farsze na pierogi? Na naszej stronie znajdziecie m.in. klasyczną recepturę na mięsny farsz oraz przepis Magdy Gessler na pierogi z kapustą.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: o2/ przepisy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

undefined

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >