Jak przygotować leguminę z kaszy manny?
Legumina ma wyjątkowo bogatą historię i na przestrzeni dekad znaczenie tej nazwy zmieniało się - dzisiaj nazywamy tak głównie desery przypominające budyń. Niżej zdradzamy jak przygotować wersję z kaszy manny. Metoda jest banalnie prosta i pozwoli powrócić ci we wspomnieniach do dawnych lat dzieciństwa.
Już w XIX wieku legumina była określeniem na po obiadowy deser, najczęściej wykonany z mąki, kaszy lub jajek. Wtedy też zaliczano do legumin musy, galaretki, suflety, omlety, naleśniki, knedle z owocami, budynie czy racuchy.
W obecnych czasach zostały jednak całkowicie wyparte prawdopodobnie przez gotowe słodycze, które wygrywają z leguminą wygodą i praktycznością. Warto jednak spróbować co jadano jeszcze za czasów wczesnego PRL-u.
Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:
Legumina z kaszy manny
Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych informacji kulinarnych, sprawdź, co jeszcze dla ciebie przygotowaliśmy. W tym artykule opisujemy nietypowy sposób na pierogi po lubelsku, które w farszu zawierają świeże liście mięty. Ten tekst poświęcony został kiszonkom - czy można jeść je na pusty żołądek?.
Składniki:
szklanka kaszy manny
dwie szklanki mleka
2 łyżki cukru
cztery jajka
garść rodzynek
1 cytryna
masło
bułka tarta
Zacznij od wlania mleka do garnka i podgrzania go. Gdy płyn będzie na granicy gotowania się, wsyp do niego kaszę manną. Gdy ta ugotuje się odstaw ją do ostygnięcia, a po schłodzeniu utrzyj z cukrem.
Do masy dodaj żółtka i ponownie utrzyj na gładką konsystencję. Białka ubij na sztywną pianę z odrobiną soli. Dodaj ją do kaszy bardzo ostrożnie i połącz za pomocą szpatułki lub dużej łyżki. Wsyp do masy rodzynki oraz startą skórkę z cytryny.
Formę do pieczenia posmaruj masłem i posyp ją bułką tartą. Wlej do niej masę i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Piecz przez 30 minut. Podawaj z konfiturą oraz kwaśną śmietaną. Smacznego.
Źródło: canva.com/bluehill75, Getty Images Signature Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: kuchnia.wp.pl