Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak przyrządzić kurki, żeby nie były gorzkie? Wystarczy 1 czynność
Renata Materlińska
Renata Materlińska 14.07.2022 16:51

Jak przyrządzić kurki, żeby nie były gorzkie? Wystarczy 1 czynność

Co zrobić, by kurki nie straciły smaku?
canva/MariMarkina

Wiecie, jak przyrządzić kurki, żeby nie były gorzkie? Tak naprawdę wystarczy jedna czynność, a dokładnie namoczenie ich w wodzie lub mleku. Goryczka przejdzie do płynu, a ty będziesz mógł przyrządzić doskonałą potrawę z kurek. Poznaj też inne tajniki przyrządzania kurek.

Kurki są niezwykle smacznymi grzybami, występującymi u nas sezonowo. Na szczęście sezon na kurki trwa zwykle dłużej niż na inne grzyby leśne, bo już można je spotkać w sprzedaży i powinny być dostępne, aż do późnej jesieni.

Grzyby te wyróżniają się nie tylko pięknym kolorem, ale też doskonałym smakiem i przyjemną chrupkością. Kurki można smażyć, dusić, robić z nich zupy, sosy, dodawać je do różnych potraw. Często jednak zdarza się, że wychodzą gorzkie. Jak uniknąć tego problemu?

Co zrobić, żeby kurki nie były gorzkie?

Kurki same z siebie nie są gorzkie, natomiast na pojawienie się w nich goryczki wpływają różne czynniki. Gorzkie stają się, gdy rosną w czasie upałów, a także, gdy są zbyt długo przechowywane.

Na szczęście jest prosty sposób na to, by pozbyć się z kurek goryczki. Wystarczy na 1,5-2 godziny przed gotowaniem zalać je wodą lub mlekiem i pozostawić w płynie. Po tym czasie goryczka powinna przeniknąć z grzybów do płynu.

Gorzki smak z kurek pomoże też usunąć gotowanie ich w kilku wodach. Niektórzy radzą, by do wody dodać nawet trochę cukru. Składnik ten z pewnością pomoże zneutralizować gorzki smak.

Kurki robią się też gorzkie, w wyniku mrożenia i długiego przechowywania. By zapobiec temu problemowi, przed zamrożeniem trzeba je krótko zblanszować we wrzątku, a potem dokładnie osączyć.

Jak łatwo i skutecznie oczyścić kurki?

Przed namaczaniem czy gotowaniem kurki należy dokładnie oczyścić. Grzybów tych w zasadzie się nie obiera, wystarczy tylko odciąć końcówkę trzonu, na której zwykle znajdują się pozostałości podłoża.

Jeśli na grzybach jest sporo piasku, można go usunąć przy pomocy wilgotnej szmatki. Natomiast piasek ze spodniej strony grzyba, najłatwiej będzie usunąć przy pomocy miękkiej szczoteczki lub pędzelka. Potem kurki należy wypłukać, pod bieżącą, zimną wodą. Do wody, w której płucze się kurki, można dodać trochę soli, co sprzyja oczyszczaniu grzybów z piasku. Wtedy piasek szybciej opada na dno. Jeśli kurki są mocno zanieczyszczone piaskiem, można je zasypać solą i zalać wrzątkiem. Grzyby wypłyną na wierzch, a piasek opadnie na dno.

W naszym serwisie znajdziesz też przepis na kurki marynowane, a także recepturę Strzelczyka na sos kurkowy. Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: mama-dobra-rada, winiary