Jak robiono naleśniki w 1871 roku?
Naleśniki są jednym z najbardziej kultowych dań. Warto wypróbować przepis rodem z 1871 roku. Recepturę opracowała sama Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Okazuje się, że słynna autorka książek kucharskich oddzielała białka i ubijała je na pianę. Właśnie dlatego jej naleśniki cechowały się nienaganną puszystością.
Bez wątpienia naleśniki są klasycznym specjałem, któremu bardzo ciężko się oprzeć. Rzecz jasna większość wielbicieli kulinariów oczekuje od nich odpowiedniej puszystości. Sztuczka z przepisu z 1871 roku nie ma sobie równych.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Obłędnie pyszne naleśniki według dawnej receptury
Pyszne naleśniki niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Niedawno przedstawialiśmy przepis na uwielbiane placki z dodatkiem białego sera. Dziś sięgniemy po recepturę na naleśniki opracowaną przez Lucynę Ćwierczakiewiczową.
Przepis na naleśniki pochodzi z 1871 roku. Okazuje się, że nawet w tamtych latach specjał cieszył się uznaniem. Jego przygotowanie nie powinno nikomu sprawić większych problemów. Co nam będzie potrzebne?
5 jajek
600 ml mleka
15 g masła
250 g mąki
szczypta soli
olej
Niezawodny przepis na naleśniki z 1871 roku
Na początku rozpuszczamy masło i je studzimy. Tłuszcz mieszamy z żółtkami oraz mąką przesianą razem z solą. Całość łączymy tak, by otrzymać jednolite ciasto o lejącej się konsystencji.
Z białek ubijamy pianę. Dodajemy ją do przygotowanego wcześniej ciasta tuż przed rozpoczęciem smażenia. Warto zrobić to delikatnie, ponieważ to właśnie piana z białek sprawi, że naleśniki będą bardziej puszyste.
Ciasto przelewamy partiami na rozgrzaną patelnię wysmarowaną tłuszczem. Naleśniki smażymy z obu stron na złocisty kolor. Dobrze smakują z cukrem pudrem oraz domowymi konfiturami. Warto wypróbować przepis na dżem z brzoskwiń.
Canva / keira01
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Kwestia smaku