Jak smażyć wątróbkę, żeby nie opryskała połowy kuchni? Wystarczy pamiętać o 1 kroku
Usmażenie wątróbki na obiad nie jest żadną sztuką. Zrobienie tego w ten sposób, aby nie opryskać całej kuchni to inna para kaloszy. Strzelający dookoła tłuszcz jest skutkiem 1 błędu. Chodzi o osuszanie wątróbki.
Nigdy więcej nie sprzątaj kuchni po smażeniu wątróbki
Na świecie istnieją 2 rodzaje ludzi. Pierwszy ubóstwia wątróbkę, drugi zaś trzyma się od niej z daleka. Jeśli zaliczasz się do pierwszej grupy, z pewnością przyda Ci się garstka informacji na temat przyrządzania tego specjału. Wątróbkowych sceptyków możemy z kolei przekonać do zmiany zdania.
Ludzie stroniący od wątróbki najprawdopodobniej nie kosztowali jej w najlepszej postaci. Dobrze usmażone podroby są bowiem miękkie i delikatne. Jedyny szkopuł tkwi w tym, że po skończonym smażeniu kuchnia często wymaga solidnego sprzątania. Na szczęście znamy na to skuteczny sposób.
Faszeruję cukinię i wstawiam do piekarnika. Za tym obiadem na 2 dni przepada cała moja rodzinaJak zaradzić pryskaniu podczas smażenia wątróbki?
Powód, dla którego smażona wątróbka pryska, jest bardzo prosty. Podroby zawierają w sobie sporą ilość wody. Dodatkowo często są dodatkowo płukane, zanim trafią na patelnię. Płyn pod wpływem zetknięcia się z gorącym tłuszczem zaczyna strzelać na boki.
Wątróbka, przed włożeniem na olej, musi być starannie osuszona. Najprościej zrobić to za pomocą papierowego ręcznika. Dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru wody z powierzchni mięsa. Co jednak z wilgocią, która jest zawarta w środku wątróbki?
Podczas samego smażenia wątróbki nie można używać widelca do jej przewracania. Ząbki sztućca naruszają jej powierzchnię, przez co wilgoć znajdująca się wewnątrz mięsa wydostaje się na patelnię. Nie dość, że mamy bałagan w kuchni, to jeszcze danie finalnie straci na soczystości. Do przewracania wątróbki najlepiej jest używać drewnianej lub plastikowej łopatki.
Jeśli wszystkie inne metody zawiodą, mamy ostatnią deskę ratunku. Wątróbkę możesz smażyć po prostu pod przykryciem. Zadbaj jednak, by pokrywka była lekko uchylona. Zapobiegnie to skraplaniu się wody na potrawę.
Co jeszcze warto wiedzieć o smażeniu wątróbki?
Wątróbkę przed usmażeniem warto oczywiście opłukać. Przedtem jednak należy oczyścić ją z błon i żyłek. Dzięki temu potrawa będzie finalnie delikatniejsza i przyjemniejsza do konsumowania. Podroby można też po umyciu pokroić w plastry o grubości ok. 2 cm.
Kolejny niezbędny krok to oprószenie wątróbki pieprzem. Następnie starannie obtacza się ją w mące. Tak przygotowane podroby możemy kłaść na patelnię na rozgrzany tłuszcz. Optymalnym wyborem w tej kwestii będzie olej rzepakowy.
Wątróbkę powinno się smażyć przez ok. 3 minut z każdej strony. W międzyczasie delikatnie przewracamy ją za pomocą łopatki. Zarumienioną z obu stron wątróbkę oprószamy solą i podajemy. Mięciutkie i delikatne mięso będzie się rozpływać w ustach. Na naszych łamach prezentowaliśmy sprawdzony przepis na soczystą wątróbkę. Gwiazda telewizji z tego specjału robi nawet tort.