Smakosze.pl
Śnieżnobiały kalafior w zasięgu ręki

Canva / KEVMA21

Jak ugotować kalafior, żeby był śnieżnobiały?

16 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że kalafior jest jednym z najchętniej zajadanych warzyw. Można go przygotować na wiele sposobów. Najczęściej decydujemy się na gotowanie we wrzątku. Jeśli chcesz, by kalafior wyszedł idealnie biały, koniecznie dodaj do wody łyżkę cukru.

Smakowity kalafior niejednokrotnie przyprawiał nas o szybsze bicie serca. Nie bez powodu z miłą chęcią zajada go liczne grono smakoszy. Kalafior wyjdzie znacznie apetyczniej za sprawą prostej sztuczki.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Śnieżnobiały kalafior dzięki niepozornemu dodatkowi

Bez wątpienia kalafior często gości na naszych stołach. Specjał przyrządza się w rozmaitych odsłonach. W jednym z wcześniejszych artykułów prezentowaliśmy przepis na zapiekankę, w której główną rolę grał kalafior.

Tym razem przyjrzymy się bliżej kwestii gotowania kalafiora. Najbardziej pożądane przez smakoszy są te warzywa, które wyróżniają się nienaganną bielą. Przeważnie w trakcie gotowania kalafior ciemnieje. Jak tego uniknąć?

Okazuje się, że kalafior będzie zachwycał nas śnieżną bielą, jeśli ugotujemy go w wodzie z dodatkiem łyżki cukru. Specjał w takiej odsłonie doskonale sprawdzi się w roli dodatku do sałatek i dań.

Ciasto drożdżowe wyjdzie fantastycznie

Najłatwiejsze, cudowne ciasto drożdżowe bez wyrabiania

CZYTAJ DALEJ

Warto zauważyć, że podczas gotowania kalafiora możemy skorzystać z jeszcze innych sztuczek. Godna uwagi jest ta, dzięki której pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu. Zagadnienie to zgłębialiśmy we wcześniejszym artykule.

Jak idealnie ugotować kalafior?

Na początku z warzywa wycinamy liście oraz twardą część łodygi. Kalafior starannie myjemy w zimnej wodzie. Jego trzonek warto naciąć w kształt litery X. Wówczas specjał ugotuje się w około 15 minut.

Jeśli zależy Ci na czasie i chcesz jeszcze szybciej ugotować kalafiora, najlepiej będzie podzielić go na mniejsze różyczki. Powinno to zająć około 8 minut. Warto jednak nadmienić, że kalafior jest warzywem, po które możemy sięgać nawet na surowo.

Na jednego kalafiora o wadze około 800 g powinny przypadać 2 litry wody. Mniejsza ilość spowolni proces gotowania. Koniecznie wzbogać wodę o mleko i łyżkę cukru. Warzywo wyjdzie wtedy perfekcyjnie.

Kalafior wyjdzie idealnie

Kalafior wyjdzie idealnie

Canva / tzahiV

Jak dobrze znasz tradycyjne, polskie potrawy? Tylko geniusz zdobędzie komplet punktów

Pytanie 1 z 9

Farsz w pierogach ruskich musi zawierać

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Kwestia smaku

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ser żółty

Porady

Jak przechowywać ser, żeby nie spleśniał?

Czytaj więcej >
Jak doprawić grzyby?

Porady

Jak doprawić leśne, smażone grzyby

Czytaj więcej >

Porady

Czy zupę ogórkową można mrozić?

Czytaj więcej >
flaki

Porady

Jak ugotować flaki, żeby nie wyszły gorzkie?

Czytaj więcej >
czosnek

Porady

Prosty sposób na uprawę zimowego czosnku

Czytaj więcej >
zielona dynia

Porady

Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?

Czytaj więcej >