Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak uratować przesoloną zupę?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 15.10.2021 02:00

Jak uratować przesoloną zupę?

Przesolona zupa
canva/cavanimages

Czasami w kuchni zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. Jedną z nich jest przesolenie zupy. Na szczęście mamy na to swoje sposoby. Zobacz jak uratować przesoloną zupę i nigdy więcej nie myśl o jej wylaniu.

Bez soli nie wyobrażamy sobie wielu potraw. Sól potrafi dodać daniom smaku, ale tylko wtedy, gdy wsypiemy ją w odpowiedniej ilości. Nadmiar soli w potrawie, może być odebrany przez nasze kubki smakowe jako coś niezjadliwego. Jest jednak kilka sposobów na to, by usunąć z potrawy, a zwłaszcza z zupy nadmiar soli.

Jak uratować przesoloną zupę?

Gdy pod koniec gotowania okaże się, że zupa jest zbyt słona, możesz do niej dodać jabłko. Wcześniej tylko je umyj i przekrój na cztery. Zupę z jabłkiem gotuj przez 10 minut, a potem usuń owoc, by potrawa nie nabrała jabłkowego smaku.

Starym patentem na odsolenie zupy jest dodanie do niej surowego ziemniaka. Trzeba go obrać i włożyć do zupy w całości. Zupę z ziemniakiem gotuje się 10 minut, a potem ziemniaka należy usunąć.

Do gotującej się zupy można też włożyć woreczek surowego ryżu. Zwłaszcza jeśli ryż przyda się do obiadu. Gotuj go 10 minut, po czym wyjmij z zupy.

Rozwiązaniem na zmniejszenie słoności zupy jest też jej rozcieńczenie. Wystarczy dolać do garnka trochę gorącej wody. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wraz ze słonym smakiem rozwodnieniu ulegną też pozostałe smaki zupy.

Słony smak zupy pomoże też zneutralizować kwaśna śmietana czy jogurt naturalny. Możesz ich użyć do zaprawienia zupy lub dodać po łyżce do każdego talerza.

Sól nie wychodzi na zdrowie

Pamiętaj, że łatwiej jest potrawę dosolić niż usunąć z niej nadmiar soli. Dlatego dodawaj sól z umiarem. Na talerzu każdy może sobie doprawić potrawę tak, jak lubi.

Na początku gotowania zupy czy innego dania dodaj tylko trochę soli, tak by delikatnie przeniknęły nią składniki dania. Dosoleniem potrawy zajmij się pod koniec gotowania. To dlatego, że większość dań, a szczególnie zupy, bazują na wodzie. Gdy dużo wody wyparuje w czasie gotowania zupy, narasta słoność zupy.

Na naszej stronie znajdziesz też inne porady przydatne w kuchni. Dowiesz się np. jak podgrzewać dania w mikrofalówce, a także jak pozbyć się muszek owocówek z kuchni.

jabłko
jabłko

Źródło zdjęcia: canva/pixelshot Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: akademiasmaku

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Zupa Jabłko sól