Jak usmażyć kiełbasę, żeby nie wyszła tłusta? Znamy najlepsze sposoby
By cieszyć się idealnie usmażoną kiełbasą, która nie ocieka tłuszczem, należy zastosować 3 podstawowe zasady, które wyjawiamy poniżej. Najważniejszą z nich, która gwarantuje, że kiełbasa nie będzie tłusta, jest silnie rozgrzana patelnia natłuszczona smalcem. Dzięki temu mięso usmaży się równomiernie i nie wchłonie zbyt wiele tłuszczu.
Kiełbasa usmażona na patelni cieszy każdego smakosza chrupiącą skórką, soczystym wnętrzem i intensywnym smakiem. Aby móc jednak ogłosić kulinarny sukces, wcześniej należy poznać podstawowe zasady smażenia kiełbasek.
Trzymanie się ich zagwarantuje sukces za każdym razem i wszystkie kiełbasy będą wychodziły idealnie, niezależnie od ich rodzaju. Polecamy je zapisać i przyczepić do lodówki, aby zawsze były pod ręką.
Temperatura i tłuszcz a dobra kiełbasa
Największym błędem jest wkładanie kiełbasy na zimną patelnię, na której znajduje się olej roślinny. Niska temperatura spowoduje, że tłuszcz wsiąknie do środka mięsa, a kiełbasa podczas długiego smażenia zanadto się wysuszy. Dlatego koniecznie rozgrzej naczynie przed gotowaniem.
Olej roślinny z kolei usuwa część smaku z kiełbasy - zamiast niego specjaliści zalecają używanie smalcu gęsiego. Smalec dodatkowo wytrzymuje wyższe temp. bez dymienia, więc produkt szybciej się usmaży i uzyska bardziej chrupiącą skórkę.
Przed smażeniem wyjmij kiełbasę z lodówki
Położenie na rozgrzany tłuszcz zimnej kiełbaski może doprowadzić do spalenia skórki i niedogotowania w środku. Za duża różnica temperatur nie jest wskazana w przypadku kiełbasy z patelni.
W celu uniknięcia powyższego problemu zwyczajnie wyjmij kiełbasę z lodówki na około 40 minut przed smażeniem i połóż ją na blacie. W tym czasie mięso ociepli się do temp. pokojowej, a jego smażenie będzie znacznie prostsze.
Nie nakłuwaj skórki
Podczas obrania kiełbasy na patelni radzimy korzystać ze szczypców, a widelec pozostawić do samego posiłku. Nakłuwanie skórki wydobywa z wnętrza cenne soki, które na patelni parują. Soczystość jest wtedy bezpowrotnie tracona.
Ważne jest także zachowanie pewnych odstępów pomiędzy kiełbaskami smażącymi się na tłuszczu. Równa odległość, umożliwia utrzymanie stałej temperatury, co znacznie usprawnia cały proces.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić jarskie gołąbki według Magdy Gessler. Ten tekst wyjawia przepis na maślankowe kotlety z piersi z kurczaka.
Źródło zdjęcia: canva/Tatiana Volgutova
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jabłka w szlafrokach to hit każdego rodzinnego spotkania. Wystarczy kilka tanich składników
Jak zrobić ucieraną babkę wielkanocną? Sekret tkwi w 1 detalu
Pieczarki w chrupiącej serowej panierce. Prosty i niedrogi smakołyk
Źródło: haps