Smakosze.pl
Jak wyhodować arbuza we własnym ogródku?

canva/Alter_photo

Jak wyhodować arbuza we własnym ogródku? Zdradzamy krok po kroku

14 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Arbuz jest słodkim i orzeźwiającym owocem, który latem doskonale gasi pragnienie. Wiecie, że można go wyhodować w przydomowym ogródku? Brzmi skomplikowanie, a wcale nie wymaga wiele wysiłku. Sprawdźcie nasze wskazówki i spróbujcie. Będzie lepszy niż ze sklepu.

Arbuz, zwany również kawonem, należy do rodziny roślin dyniowatych. Charakteryzuje się słodkim miąższem, który stanowić może pyszny letni deser. Przysmak, który lubi wielu smakoszy, można wyhodować samodzielnie. Wcale nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Nasze wskazówki z pewnością wam pomogą.

Zupa z cukinii - przepis na tani obiad

Doskonała zupa z cukinii. Prosty przepis na tani i pyszny obiad

CZYTAJ DALEJ

Jak wyhodować arbuza w ogródku?

Od wyhodowania smacznego arbuza w domowych warunkach dzieli nas niewiele. Owoc o białym, różowym lub pomarańczowym zabarwieniu miąższu pojawi się w naszym ogródku czy szklarni, jeśli zadbamy o trzy kluczowe szczegóły.

1. Ważna jest temperatura uprawy arbuza

By arbuz dobrze wzrastał, należy zapewnić minimalną temperaturę otoczenia na poziomie 18 stopni Celsjusza. Najlepsze warunki do wzrostu roślina będzie miała jednak przy nieco wyższych wskazaniach, czyli w przedziale od 22 do 28 stopni Celsjusza. Takie preferencje sprawiają, że łatwiej będzie go uprawiać w szklarni, gdzie łatwiej wyeliminować wahania w tym zakresie.

2. Zadbajcie o odpowiednie pH podłoża

Arbuz wytwarza głęboki system korzeniowy, co czyni go odpornym na susze. Gdy wzrasta, należy jednak zapewnić mu stały dostęp do wilgotnego podłoża. Jednocześnie trzeba też zadbać, by warstwa gleby w bezpośrednim sąsiedztwie nadziemnych części rośliny nie była zbyt mokra.

Zbyt duży poziom wilgoci prowadzi bowiem do pojawiania się grzybów, które mogą zniszczyć uprawę. Zapobieganie takim sytuacjom polega na sadzeniu arbuza w kopczykach lub wałach. Często przykrywa się je folią lub korą, które częściowo blokują dostęp płynu do rośliny, pomagając tym samym zmniejszyć ryzyko niepowodzeń.

3. Pamiętajcie o odpowiednim nawożeniu i podlewaniu arbuza

Arbuzy powinno się nawadniać regularnie, nie dopuszczając do przesuszenia gleby. Niewskazane jest wykorzystywane do tego celu zimnej wody, a jej ilość nie powinna być zbyt duża ze względu na wcześniej wspomniane ryzyko rozwoju grzybów.

Gdy roślina zakwitnie, warto nawozić ją saletrą amonową. Najlepsze efekty przyniesie dwu- lub trzykrotnie potraktowanie odpowiednią mieszanką w odstępie 3-tygodniowym. Takie postępowanie zaowocuje zbiorem dorodnych owoców. Dobrym czasem na ich zebranie jest druga połowa sierpnia i pierwsza września.

A jeśli nie macie pomysłu co przygotować z arbuza, na naszej stronie znajdziecie kilka smacznych pomysłów. Szczelnie polecamy arbuza z grilla z dodatkiem fety i aromatycznych przypraw. Na letnie dni warto też zrobić orzeźwiający sernik bez pieczenia z jego dodatkiem.

Arbuz wyhodowany w domu jest lepszy niż ze sklepu

canva/bbbrrn

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: muratordom

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Czy można suszyć maślaki? Tak, ale jest ważny warunek

Czytaj więcej >

Porady

Które przyprawy dodaje się na początku, a które pod koniec gotowania? Poznaj zalecenia kucharzy

Czytaj więcej >
Gorzka kapusta kiszona - 1 trick

Porady

Kapusta kiszona wyszła gorzka? 1 trick i raz na zawsze zapomnisz o problemie

Czytaj więcej >

Porady

Jak należy gotować rosół? 1 szczegół zaskoczy nawet doświadczone kucharki

Czytaj więcej >
suszenie grzybów

Porady

Jak suszyć grzyby? Metoda babci nie ma sobie równych, jest lepsza niż piekarnik

Czytaj więcej >
Na jakim mięsie ugotować rosół?

Porady

Na jakim mięsie najlepiej ugotować rosół? Dotarliśmy do porady z 1930 roku

Czytaj więcej >