Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak wyhodować arbuza we własnym ogródku? Zdradzamy krok po kroku

Jak wyhodować arbuza we własnym ogródku? Zdradzamy krok po kroku

Jak wyhodować arbuza we własnym ogródku?
canva/Alter_photo

Arbuz jest słodkim i orzeźwiającym owocem, który latem doskonale gasi pragnienie. Wiecie, że można go wyhodować w przydomowym ogródku? Brzmi skomplikowanie, a wcale nie wymaga wiele wysiłku. Sprawdźcie nasze wskazówki i spróbujcie. Będzie lepszy niż ze sklepu.

Arbuz, zwany również kawonem, należy do rodziny roślin dyniowatych. Charakteryzuje się słodkim miąższem, który stanowić może pyszny letni deser. Przysmak, który lubi wielu smakoszy, można wyhodować samodzielnie. Wcale nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Nasze wskazówki z pewnością wam pomogą.

Jak wyhodować arbuza w ogródku?

Od wyhodowania smacznego arbuza w domowych warunkach dzieli nas niewiele. Owoc o białym, różowym lub pomarańczowym zabarwieniu miąższu pojawi się w naszym ogródku czy szklarni, jeśli zadbamy o trzy kluczowe szczegóły.

1. Ważna jest temperatura uprawy arbuza

By arbuz dobrze wzrastał, należy zapewnić minimalną temperaturę otoczenia na poziomie 18 stopni Celsjusza. Najlepsze warunki do wzrostu roślina będzie miała jednak przy nieco wyższych wskazaniach, czyli w przedziale od 22 do 28 stopni Celsjusza. Takie preferencje sprawiają, że łatwiej będzie go uprawiać w szklarni, gdzie łatwiej wyeliminować wahania w tym zakresie.

2. Zadbajcie o odpowiednie pH podłoża

Arbuz wytwarza głęboki system korzeniowy, co czyni go odpornym na susze. Gdy wzrasta, należy jednak zapewnić mu stały dostęp do wilgotnego podłoża. Jednocześnie trzeba też zadbać, by warstwa gleby w bezpośrednim sąsiedztwie nadziemnych części rośliny nie była zbyt mokra.

Zbyt duży poziom wilgoci prowadzi bowiem do pojawiania się grzybów, które mogą zniszczyć uprawę. Zapobieganie takim sytuacjom polega na sadzeniu arbuza w kopczykach lub wałach. Często przykrywa się je folią lub korą, które częściowo blokują dostęp płynu do rośliny, pomagając tym samym zmniejszyć ryzyko niepowodzeń.

3. Pamiętajcie o odpowiednim nawożeniu i podlewaniu arbuza

Arbuzy powinno się nawadniać regularnie, nie dopuszczając do przesuszenia gleby. Niewskazane jest wykorzystywane do tego celu zimnej wody, a jej ilość nie powinna być zbyt duża ze względu na wcześniej wspomniane ryzyko rozwoju grzybów.

Gdy roślina zakwitnie, warto nawozić ją saletrą amonową. Najlepsze efekty przyniesie dwu- lub trzykrotnie potraktowanie odpowiednią mieszanką w odstępie 3-tygodniowym. Takie postępowanie zaowocuje zbiorem dorodnych owoców. Dobrym czasem na ich zebranie jest druga połowa sierpnia i pierwsza września.

A jeśli nie macie pomysłu co przygotować z arbuza, na naszej stronie znajdziecie kilka smacznych pomysłów. Szczelnie polecamy arbuza z grilla z dodatkiem fety i aromatycznych przypraw. Na letnie dni warto też zrobić orzeźwiający sernik bez pieczenia z jego dodatkiem.

Arbuz wyhodowany w domu jest lepszy niż ze sklepu
canva/bbbrrn

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: muratordom