Galareta do zimnych nóżek wyszła mętna? Zachowaj spokój, uratuje je 1 trick
Robisz zimne nóżki, ale wywar na galaretę wyszedł mętny? Dodaj do niego ubite białko i 2 łyżki octu. Następnie zagotuj i przecedź przez gęste sito. Nie ma lepszego sposobu na uratowanie galarety. Sprawdź również, co zrobić, żeby wywar był klarowny i nie pojawiały się w nim szumowiny.
Zimne nóżki są kultowym daniem z czasów PRL-u, które do tej pory często przyrządzamy na święta, Sylwestra i większe uroczystości. Są świetnym dodatkiem do zimnej płyty. Podane z octem lub sokiem z cytryny dosłownie rozpływają się w ustach.
Sekretem smaku zimnych nóżek jest mięso i galareta. Wywar musi być klarowny i aromatyczny. Bardzo ważne są również dodatki i przyprawy. Do zimnych nóżek dodajemy ugotowaną marchewkę, natkę pietruszki, groszek, kukurydzę. Czasem również ugotowane na twardo jajko. Sam wywar doprawiamy tak, jak rosół.
Zimne nóżki są prostym daniem, które wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. W przeciwnym razie wywar i galareta będą mętne i zepsują cały efekt. Galaretę możemy jednak w prosty sposób uratować. Niezależnie od tego, czy przyrządzamy danie z kurczaka, czy z mięsa wieprzowego, musimy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie podczas gotowania.
Jak wyklarować mętną galaretę na zimne nóżki?
Mętny wywar na galaretę uratujesz w bardzo prosty sposób. Do wywaru dodaj ubite na sztywno białko i dwie łyżki octu. Całość dokładnie wymieszaj i zagotuj, następnie przecedź przez gęste sito.
Ubite białko zadziała jak magnes- dosłownie przyciągnie szumowiny, które odpowiedzialne były za zmętnienie rosołu na zimne nóżki. Ocet natomiast wzmocni jego właściwości i nie wpłynie na smak wywaru.
Dlaczego wywar robi się mętny? Wystarczy jeden błąd
Niezależnie od tego, czy zimne nóżki przyrządzasz z kurczaka, czy wieprzowiny, musisz pamiętać o bardzo ważnej zasadzie. Nigdy nie zalewaj surowego mięsa gorącą wodą. To najczęściej popełniany błąd, przez który galareta wychodzi mętna.
Aby tego uniknąć wystarczy, że mięso na wywar zalejesz zimną wodą. Do garnka dodaj również przyprawy i warzywa i gotuj na wolnym ogniu, tak, jak rosół, czyli przez około 2- 2,5 godziny. Wywar ma się lekko pyrkać, wtedy będzie smaczny i aromatyczny.
Jak poprawnie mrozić i odgrzewać bigos? Będzie smaczny i świeży przez długi czas. Zagęszczasz sos mąką? Pamiętaj o jednym szczególe. W przeciwnym wypadku sos będzie do wyrzucenia.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Hitowe pierogi z piekarnika. Dobre na obiad i przekąskę, na ciepło i zimno
2 największe błędy przy przyrządzaniu flaczków. Przez nie wychodzą twarde
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama