Jak wykorzystać w kuchni lawendę? Mamy kilka pomysłów
Lawenda pięknie pachnie. Nie wszyscy o tym wiedzą, a charakterystyczna fioletowa roślina może być z powodzeniem stosowana w kulinariach. Co więcej, sprawi, że potrawy nie tylko nabiorą niezwykłego aromatu, ale też staną się lżejsze dla naszego układu pokarmowego. Zdradzamy sprawdzone sposoby włączenia jej do diety.
Lawenda posiada szereg dobroczynnych właściwości m.in. pobudza trawienie, łagodzi kolki i wzdęcia czy niestrawność. Przyniesie także ulgę w zapaleniu gardła, oskrzeli czy zatok. Zawarte w niej flawonoidy wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, usprawniają mikrokrążenie oraz pozytywnie wpływają na wzrok. Warto wykorzystać liczne zalety tej pięknej rośliny. Podpowiadamy jak.
Jak wykorzystać lawendę w kuchni?
Świeża lawenda będzie doskonałym dodatkiem do sosu sałatkowego. Zmieszajcie ją z oliwą, czosnkiem, sokiem z cytryny i odrobina miodu, a wasz posiłek nabierze aromatu i smaku. Możecie wykorzystać zarówno kwiaty, jak i listki.
Warto też dodawać roślinę do dżemów i konfitur m.in. tych, które pasują do mięs, ale nie tylko. Fioletowe kwiaty czy liście dobrze sprawdzą się też w tłustych potrawach. Dorzućcie je do wieprzowiny, baraniny czy jagnięciny, by nie tylko nadać daniom niezwykłego aromatu, ale też sprawić, że będą lżej strawne.
Smak lawendy dobrze komponuje się również z dziczyzną, drobiem, ziemniakami i ryżem. Pasują do niej także liczne zioła, a wśród nich rozmaryn, szałwia, bazylia, tymianek, mięta, oregano, cząber czy majeranek.
W jakiej formie dodawać lawendę?
Możemy po prostu wykorzystać suszone elementy lub przygotować lawendową sól czy cukier. Wystarczy zamknąć jeden z tych specjałów w słoiku z dodatkiem rośliny. W przypadku soli wystarczą dwa tygodnie oczekiwania i kilka świeżych gałązek lawendy.
Cukier przygotowuje się nieco dłużej, bo 4 do 6 tygodniu. Do jego sporządzenia wykorzystujemy kwiaty lawendy, które zasypujemy białym proszek w stosunku 1:1. Przed użyciem obu produktów roślinę należy z niego usunąć. Zachować chcemy jedynie aromat, którym przyprawy „przejdą".
Po inne ciekawostki ze świata kulinariów zajrzyjcie na naszą stronę. Znajdziecie tam m.in. niezawodny sposób na przygotowanie soku z czarnego bzu oraz wskazówki, które pomogą wam pozyskać sok z brzozy.
Źródło zdjęcia: canva/FinjaM, Pixabay
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Co zrobić, aby gotowana brukselka nie była gorzka? Wyjaśniamy
Bajecznie chrupiące i delikatne sznycelki drobiowe. Sekretem jest marynata
Czym najlepiej słodzić kawę i herbatę poza cukrem? Zdrowsze alternatywy
Źródło: kuchnia.wp, kobieceinspiracje