Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak zrobić mączkę grzybową? Aromatyczny dodatek podniesie smak wielu potraw
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 14.10.2022 08:54

Jak zrobić mączkę grzybową? Aromatyczny dodatek podniesie smak wielu potraw

mączka grzybowa
Canva / pixelshot

Suszone grzyby są popularnym składnikiem, po który możemy sięgać w dogodnym momencie przez cały rok. Czy wiesz jednak, że istnieje tez dużo wygodniejszy sposób na zachowanie grzybowego aromatu? W młynku do kawy przygotuj prosto i szybko mączkę grzybową. Ta forma przechowywania ma wiele zalet.

Mączka grzybowa to nic innego jak ususzone i zmielone grzyby. Jaka jest więc różnica między proszkiem, a grzybami zachowanymi w dużych kawałkach? Mączkę łatwiej się przechowuje i jest dużo prostsza do zastosowania. To również ratunek dla grzybów suszonych, które z jakiegoś powodu uległy uszkodzeniom mechanicznym lub sposób na wykorzystanie grzybów słabszej jakości.

Jak przygotować mączkę grzybową?

Mączka grzybowa to po prostu zmielona postać suszonych grzybów. Jej przygotowanie jest bardzo proste - bez trudu dokonasz tego w swojej kuchni. Jak przygotować mączkę grzybową?

Do mączki grzybowej idealnie nadają się uszkodzone części grzybów. Połamane podczas suszenia kapelusze, czy nieokazałe nóżki warto zmienić w grzybowy proszek. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby mączkę grzybową przygotować także z ładnie wysuszonych egzemplarzy.

Aby uzyskać mączkę grzybową potrzebny jest młynek do kawy. Ze względu na intensywny zapach, jaki zostawiają po sobie dary lasu, warto do tego celu mieć osobne dedykowane grzybom urządzenie. Poszczególne gatunki grzybów najlepiej mielić i przechowywać osobno, a dopiero potem tworzyć z nich unikalne kompozycje na potrzeby konkretnego dania.

Jakie zalety ma mączka grzybowa?

Proszek ze zmielonych grzybów to rzecz, którą warto mieć w swojej kuchni. W przeciwieństwie do grzybów suszonych w całości, taka mączka grzybowa zajmuje dużo mniej miejsca.

Mączka grzybowa to forma, która jest prostsza i szybsza do zastosowania niż tradycyjne grzyby suszone. Wynika to z faktu, że proszek nie wymaga wcześniejszego namaczania. Jak wiemy, suszone grzyby wymagają nawet kilku godzin moczenia, zanim będą gotowe do użycia.

Podsumowując, mączka grzybowa to szybka i wygodna forma przechowywania grzybów suszonych. Pokochają ja ludzie, którzy nie dysponują dużą przestrzenią w kuchni, a także ci ceniący sobie czas podczas przygotowywania grzybowych specjałów. Gorąco zachęcamy na wypróbowania tego sposobu.

Dowiedz się koniecznie, jak skutecznie wysuszyć grzyby. Zarówno suszone grzyby, jak i mączka, wymagają odpowiedniego przechowywania.

Canva / ralphgillen
Canva / ralphgillen

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: