Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jakich zup nie powinno się gotować na rosole? Mamy całą listę
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 13.10.2022 18:13

Jakich zup nie powinno się gotować na rosole? Mamy całą listę

jakich zup nie powinno gotowac sie na rosole
Canva / Filippo Carlot

Rosół jest niezbędną bazą do przygotowania wielu tradycyjnych zup. Są jednak przepisy, którym mięsno-warzywny wywar nie tylko nie pomoże, ale wręcz zaszkodzi. Jakich zup nie powinno gotować się na rosole? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Pierwszą odpowiedzią, która przychodzi do głowy na pytanie "jakich zup nie powinno się gotować na rosole?" jest chłodnik. Przyrządza się go na bazie maślanki i jogurtu, wobec czego nikt raczej nie próbuje dodawać do niego bulionu. Pozostałe zupy mogą jednak nie być dla nas takie oczywiste.

Jakich zup nie powinno się gotować na rosole i dlaczego?

W niektórych przepisach zbędna baza z rosołu może dominować docelowy smak zupy. Aby zachować właściwy aromat takich dań zrezygnujmy z dodawania bulionu. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakich zup nie powinno się gotować na rosole.

Popularna kartoflanka jest zupą gotowaną na ziemniakach, kiełbasie i boczku. To właśnie te aromaty powinny królować wtedy w garnku. Dodatek marchwi, cebuli czy selera jest wystarczający, aby zupa ta była pożywna i aromatyczna bez dodatku rosołu.

Wodzianka jest potrawą dobrze znaną na śląsku. Ta zupa na bazie czerstwego chleba, tłuszczu i czosnku również nie potrzebuje rosołu do szczęścia. Jest fenomen polega właśnie na minimalistycznym i prostym składzie.

Zupa gotowana na żurze z zakwasu chlebowego i ziemniakach to zalewajka. Świetnie współgra z nią smak kiełbasy i grzybów, za to zupełnie nie pasuje jej rosół. Można bezpiecznie przyjąć, że bulion jest zbędny we wszystkich przepisach na zupę gotowaną na zakwasie.

Jakich zup nie powinno się gotować na rosole, a które wręcz trzeba?

Wiemy już, jakich zup nie powinno się gotować na rosole. Są jednak przepisy, do których jego użycie jest wskazane, lub wręcz wymagane. Jakie na przykład?

Na bazie rosołu przygotujemy pyszną zupę pomidorową. Dodatek świeżych pomidorów lub koncentratu oraz zabielenie śmietaną to prosty sposób na wyczarowanie z rosołu zupełnie nowej potrawy. Taka pomidorowa przygotowana na esencjonalnym bulionie jest pyszna i pożywna.

Zupa ogórkowa także smakuje wyśmienicie, jeśli przyrządzimy ją na bazie domowego wywaru. Podobnie na rosole zyska lubiana grochówka czy w zasadzie każda zupa krem. Mięsny bulion idealnie wzbogaca ich smak.

Nie tylko zupy, ale również sosy powstają z udziałem rosołu. Nie może obejść się bez niego przepis na risotto. Teraz już wiesz, jakich zup nie powinno gotować się na rosole, a do których warto go dodawać. Rosół przyda się do przygotowania tego wyśmienitego kaszotto. Ta wodzianka to prosty przepis bez użycia bulionu.

Canva / ivanmateev
Canva / ivanmateev

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: