Jak zrobić marynowane grzyby?
Marynowane grzyby to świetny dodatek do sałatek i zimnej płyty, nie tylko na święta i większe uroczystości. Grzyby leśne i pieczarki są delikatne, wyraźne w smaku i pięknie pachną. Jak zrobić marynowane grzyby?
Do marynowania wykorzystaj kilka rodzajów grzybów, np. kozaki, borowiki, pieczarki, rydze lub inne. Wszystkie dobrze łączą się z rozmarynem, majerankiem i tradycyjnymi przyprawami do marynowania, czyli liśćmi laurowymi, zielem angielskim i pieprzem ziarnistym. Grzyby koniecznie pasteryzuj, aby zachowały świeżość przez wiele miesięcy.
Grzybki marynowane są pyszną przekąską i dodatkiem do zimnej płyty, mięs, wędlin. Grzyby dodasz również do wielu sałatek, np. sałatki jarzynowej. Grzybki mają wyraźny smak i doskonały aromat, są lekko octowe, ale i słodkie i z wyczuwalną nutą ziół i przypraw.
Grzyby leśne możesz również samodzielnie wysuszyć i wykorzystać je np. do zupy grzybowej lub farszu do pierogów wigilijnych. W tym artkule dowiesz się, jak suszyć grzyby leśne, aby nie spleśniały.
Przepis na marynowane grzyby
Składniki:
1,5 kg grzybów leśnych
500 g pieczarek
duża cebula
szklanka octu 10%
2 łyżki cukru
liście laurowe
ziele angielskie
majeranek
rozmaryn
2 łyżeczki soli
kilka ziaren pieprzu
Jak zrobić marynowane grzyby?
Wszystkie grzyby obierz i pokrój na mniejsze kawałki, pokrój w słupki cebulę. Do garnka wlej 4 szklanki wody, ocet i zagotuj, do ciepłej zalewy wsyp cukier i sól, majeranek, rozmaryn i zagotuj.
W drugim garnku obgotuj grzyby z cebulką, gotuj 4-5 minut od momentu zagotowania wody, następnie odcedź i przełóż do słoików. Do każdego słoika włóż po liściu laurowym, 2 ziarna ziela angielskiego i 2 ziarna pieprzu. Grzyby zalej zalewą i zakręć.
Słoiki przełóż do dużego garnka, zalej wodą i pasteryzuj 20 minut od momentu wrzenia, następnie odstaw w suche i ciepłe miejsce, aż ostygną i później przełóż je do spiżarni lub piwnicy.