Jak suszyć grzyby leśne, żeby nie spleśniały?
Suszenie grzybów to jedna z najpopularniejszych i najlepszych metod ich przetwarzania. Jednak jak wysuszyć grzyby, żeby w czasie przechowywania nie pleśniały? Jak to zrobić, jeśli nie masz specjalnej suszarki? Spokojnie, wystarczy ci piekarnik.
Nasze babcie suszyły wieńce grzybów rozwieszając je nad kuchnenką. Kuchnie opalane drewnem czy węglem emitowały dużo ciepła, więc rzeczywiście było to możliwe. Teraz jednak w dobie kuchenek indukcyjnych czy gazowych sprawa jest utrudniona. Na szczęście mamy piekarniki.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jak suszyć grzyby leśne, żeby nie spleśniały?
Przygotowanie grzybów zacznij od ich oczyszczenia. Usuń kolki, a przy pomocy lekko wilgotnej ściereczki oczyść kapelusze i trzony grzybów z piasku. Unikaj mycia grzybów przeznaczonych do suszenia, bo to zdecydowanie wydłuży cały proces.
Mniejsze grzyby możesz przekroić wzdłuż na połowę, większe krój w plastry o grubości ok. 1/2 cm — zarówno kapelusze jak i trzony. Nie krój grzybów zbyt cienko i na małe kawałki, bo po wysuszeniu zamienią się w drobne kawałeczki.
Przygotowane grzyby ułóż na ruszcie piekarnika. Podłuż pod niego blachę, bo w miarę kurczenia się grzybów będą one spadać z rusztu. Grzyby możesz też ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Istotna temperatura i dostęp powietrza
Blachę z grzybami wstaw do piekarnika o temperaturze ok. 40 st. C. Przy włączonym termoobiegu i uchylonych drzwiczkach susz je ok. 3 godziny. W tym czasie co jakiś czas przemieszaj grzyby (na ruszcie lub już na blasze) by suszyły się równomiernie.
Potem podnieś temperaturę w piekarniku do ok. 50 st. C i dosusz w niej grzyby też co jakiś czas mieszając. To również zajmie jeszcze kilka godzin. Dobrze wysuszone grzyby powinny być kruche i lekkie, bez śladów wilgoci.
Wysuszone grzyby wystudź, umieść w wyparzonych słoikach. Szczelnie je zamknij i przechowuj w suchym i ciemnym miejscu.
Źródło zdjęcia: canva/pasiphae
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: beszamelse, onet