Jak zrobić sycącą fasolkę po bretońsku z ziemniakami?
Fasolka po bretońsku to chyba najpopularniejsze danie robione u nas z suchej fasoli. W zestawieniu z kiełbasą i marchewką jest niezwykle pożywna. My proponujemy dodać do niej też ziemniaki — będzie jeszcze bardziej sycąca i stanie się pełnym daniem obiadowym.
Fasola, podobnie jak i inne warzywa strączkowe, dostarcza nam białko o wysokiej wartości odżywczej. Dlatego z powodzeniem możemy nią zastępować dania mięsne. Jednak mięso, a zwłaszcza wędzona wędlina potrafi dodać jej doskonałego smaku. No cóż, fasolka bez dodatku kiełbasy czy wędzonego boczku to nie ta sama fasolka.
Z fasolą dobrze harmonizuje też cebula, marchew i przyprawy. Pożądany jest listek laurowy i ziele angielskie, ale jeszcze bardziej majeranek, cząber i tymianek. Zioła te nie tylko podnoszą smak fasolowych potraw, ale też ułatwiają ich trawienie.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Przepis na sycącą fasolkę po bretońsku z ziemniakami
Składniki:
-
300 g fasoli Jaś
-
2 listki laurowe
-
po 3-4 ziarna ziela angielskiego i pieprzu
-
1 cebula
-
2 łyżki oleju
-
4 ziemniaki
-
2 marchewki
-
15 dag cienkiej kiełbasy
-
20 dag wędzonego boczku
-
500 ml przecieru pomidorowego
-
2 łyżki koncentratu pomidorowego
-
majeranek
-
1 łyżka mąki
-
1 łyżka masła
-
sól, pieprz
Przygotowanie fasolki po bretońsku z ziemniakami
Fasolkę opłucz, zalej zimną wodą, pozostaw na noc. Następnego dnia wodę odlej, fasolkę zalej porcją świeżej wody, zagotuj. Dodaj listki laurowe, ziele i pieprz, gotuj, aż będzie prawie miękka.
Cebulę obierz, pokrój w dużą kostkę, zeszklij na oleju, dodaj do fasolki. Ziemniaki obierz, pokrój w kostkę. Marchewkę obierz, pokrój w talarki. Ziemniaki i marchewkę dodaj do fasolki, dodaj trochę soli i pieprzu. Dalej gotuj.
Kiełbasę pokrój w plasterki, a boczek w kostkę. Przesmaż je na oleju, dodaj do fasolki razem z przecierem pomidorowym i koncentratem. Wsyp łyżkę majeranku, gotuj na niedużym ogniu, aż wszystkie składniki będą miękkie.
Na patelni rozpuść masło, wsyp mąkę i przesmaż ją mieszając. Gdy mąka lekko się zrumieni wlej do niej trochę płynu z fasolki i całość wymieszaj. Wlej do fasolki, gotuj jeszcze 5 minut. Dopraw do smaku.
Źródło zdjęcia: canva/arfo
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: slodkoslodka