Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2022-01-06T191829.309

canva/Paula z Pexels

Jakie grzyby mają najwięcej wartości odżywczych?

6 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 14 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Grzyby jadane są na całym świecie przez niezliczoną ilość ludzi, którzy uwielbiają ich smak i cenią je za wspaniałe właściwości. Choć większość grzybów jest niejadalna, istnieje wąska grupa najbardziej odżywczych i prozdrowotnych gatunków. Jednym z nich, który przy okazji jest uznawany oficjalnie za lek, jest grzyb reishi.

W Polsce największą uwagę kieruje się na leśne grzyby, które zwykle wykorzystywane są do gotowania potraw, sosów, przetworów czy suszenia. Najpopularniejsze gatunki, jak borowiki czy podgrzybki, są oczywiście zdrowe - lecz sporo brakuje im do opisywanych niżej.

Kapusta pekińska z czarnymi plamkami

Co oznaczają czarne plamy na kapuście pekińskiej?

CZYTAJ DALEJ

Regularne spożywanie najlepiej ocenianych grzybów z całego świata może działać odmładzająco - mieszkańcy Azji są wszak uznawani za długowiecznych. Dlatego specjaliści zalecają, aby włączyć je do codziennej diety.

Grzyby reishi

Jak wyżej wspomnieliśmy, grzyby reishi nie bez powodu są uznane za lek. Daleko wschodnia medycyna stosuje je od ponad 2 tysięcy lat na nawet najbardziej uciążliwe choroby, na które człowiek może zachorować.

Obecnie w Chinach reishi klasyfikowane są jako produkt o działaniu leczniczym, takie jak: przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze oraz antynowotworowe. Spożywając je, można wspomóc leczenie - oczywiście po skonsultowaniu wszystkiego z lekarzem.

Grzyby shitake

Każdy miłośnik kuchni japońskiej rozpoznaje ten gatunek. W Japonii grzyby shitake są ważnym elementem mnóstwa tradycyjnych potraw, bez którego odpowiedni smak nie byłby osiągalny. Co skrywają w sobie te egzotyczne grzyby?

Shitake działają przeciwnowotworowo, są naturalnym źródłem witaminy D, a także zmniejszają stany zapalne w organizmie, co zapobiega pojawianiu się wielu chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo obniżają poziom cholesterolu i zapobiegają nadciśnieniu.

Boczniaki

Jak można przeczytać na portalu natemat.pl, ekstrakt z boczniaków może mieć działanie hamujące rozwój komórek raka okrężnicy i piersi. Potwierdzone zostało to na łamach "International Journal of Oncology".

Te niesamowite właściwości boczniaków są możliwe dzięki obecności w tych grzybach pleuranu. Pleuran to węglowodan, który zmniejsza guzy nowotworowe. Co więcej, dużo w nich przeciwutleniaczy, które są dobrą pomocą w walce z wolnymi rodnikami.

Jeśli masz ochotę na więcej przepisów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy najlepiej jeść owoce. Ten tekst wyjaśnia, dlaczego warto moczyć suszone grzyby w mleku.

Boczniaki

`Źródło zdjęcia: canva/ValentynVolkov, Getty Images

Podczas przygotowywania mięsa bardzo łatwo o karygodne błędy. Nr 5 popełnia niemal każdy

Slajd 1 z 6

Krojenie mięsa

Niewłaściwe krojenie mięsa

Mało kto zdaje sobie sprawę, że kierunek, w którym kroimy mięso, ma ogromne znaczenie. Pod żadnym wypadkiem nie powinniśmy tego robić wzdłuż włókien. Najlepiej kroić mięso w poprzek. Właśnie wtedy będzie ono odpowiednio kruche i soczyste. Kolejny slajd dotyczy błędu popełnianego przez wielu Polaków.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: natemat

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Czym jest biały nalot na czekoladzie?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego lepiej nie podawać dzieciom parówek na śniadanie?

Czytaj więcej >
jarmuż

Produkty

Dlaczego warto jeść jarmuż i jak go przygotować?

Czytaj więcej >
Biedronka sklep

Produkty

Co czeka na nas w Biedronce od poniedziałku?

Czytaj więcej >
Kawa z odrobiną sody nie będzie kwaśna

Produkty

Dlaczego warto dodać odrobinę sody do kawy?

Czytaj więcej >
Estragon — jak go wykorzystać w kuchni?

Produkty

Zaskakujące zastosowania estragonu w codziennym gotowaniu

Czytaj więcej >