Smakosze.pl
Mięso na kotlety mielone

Canva / Aneta_Gu

Jakie mięso na kotlety mielone? Babcia Stasia zawsze wybiera 1 opcję

1 Września 2022

Autor tekstu:

Redakcja smakosze.pl

Kotlety mielone są flagowym daniem z kuchni polskiej. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią by je spałaszowali. Warto wiedzieć, jakie mięso na kotlety mielone będzie najlepszym wyborem, aby zawsze wychodziły smaczne i soczyste. Najpopularniejszym wyborem jest łopatka wieprzowa. Należy jednak zwrócić uwagę również na inne kwestie.

Kotlety mielone to przepis pozornie prosty, jednak aby za każdym razem wychodził tak samo apetycznie, musimy mieć świadomość, jakie mięso na kotlety mielone wybrać i jakie kryteria powinno spełniać. Nie zaszkodzi również znaleźć w swojej okolicy zaufany i sprawdzony sklep mięsny.

Jak zrobić idealnie miękkie kluski śląskie? Najlepsze gospodynie mają swój patent. Kluczowe są proporcje

Jak zrobić idealnie miękkie kluski śląskie? Najlepsze gospodynie mają swój patent

CZYTAJ DALEJ

Jakie mięso na kotlety mielone będzie najlepszym wyborem?

Łopatka wieprzowa to mięso delikatne i soczyste, a dzięki odpowiedniej zawartości tłuszczu nie wysuszy się nadmiernie podczas smażenia. Jako podstawa do kotletów odpowiednie będzie również karkówka.

Kotlety mielone można zrobić również z mięsa wołowego. Do tej wersji należy wybrać mięso klasy II, czyli bardziej tłuste. Są mniej popularne niż kotlety wieprzowe, jednak zdecydowanie warte wypróbowania.

Kotlety wieprzowo-wołowe to również dobra odsłona tego dania. Przy wyborze mięsa kierujemy się dokładnie tymi samymi kryteriami, co przy kotletach z jednego rodzaju mięsa. Wieprzowinę oraz wołowinę mieszamy ze sobą w proporcjach 1:1.

Podczas robienia kotletów, do mięsa mielonego warto dodać trochę zimne wody. Mięso należy wyrabiać do momentu, aż wchłonie cały płyn, a sama masa nie będzie się nam kleić do dłoni. Dzięki tej sztuczce kotlety po usmażeniu będą delikatne i soczyste.

Jakie mięso na kotlety mielone sprawdzi się w naszej kuchni, a czego należy unikać?

Mięso na kotlety mielone musi być świeże. Z tego względu najlepiej kupić mięso w kawałku i zmielić je samodzielnie w domu. Jeśli nie mamy odpowiedniego wyposażenia w naszej kuchni, warto wybrać się do dobrego sklepu mięsnego i poprosić o zmielenie wybranego kawałka na miejscu.

Kupowane mięso powinno mieć zwartą strukturę i charakteryzować się przyjemnym zapachem. Nie powinno być zbyt blade ani mieć na sobie zielonkawego nalotu. Świeża wieprzowina jest jasnoróżowa, natomiast wołowina- czerwona. Zwróć także uwagę na kolor tłuszczu w mięsie- żółty kolor powinien skłonić Cię do poszukania innego sklepu.

Unikaj kupowania gotowego paczkowanego mięsa. Jeśli nie masz innego wyboru, kup takie, które ma wyraźnie zaznaczone, z jakiej części zostało wyprodukowane. Na etykiecie powinno być napisane konkretnie np. mięso mielone z łopatki. Nie kupuj mięsa mielonego opisanego jako „mięso garmażeryjne” itp.- taki produkt taki, poza samym mięsem ma w składzie tanie wypełniacze. Po wybraniu odpowiedniego mięsa, czas na wypróbowanie jednego ze smakowitych przepisów na kotlety mielone. To danie zrobi furorę na Twoim stole.

Canva / Slatan

Canva / Slatan


Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Redakcja smakosze.plAutor

Redakcja smakosze.pl każdego dnia serwuje najlepsze przepisy na potrawy rozpływające się w ustach. Codziennie dostarczamy też najpikantniejsze plotki ze świata kulinarnego showbiznesu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

boczek

Porady

Babcia Stasia zawsze gotuje boczek w łupinach cebuli. Wychodzi idealnie miękki i soczysty

Czytaj więcej >
Okrasa do pierogów jest ważna

Porady

Jest równie ważna jak ciasto i farsz. 4 najlepsze okrasy do pierogów

Czytaj więcej >
Rosół gotujemy bez przykrycia

Porady

Dlaczego najlepsi kucharze gotują rosół bez przykrycia? Powód jest arcyważny

Czytaj więcej >
Katarzyna Bosacka, warzywa

Porady

Oj dostało się Bosackiej. A radziła tylko w sprawie zakupów i oszczędzania

Czytaj więcej >
Filiżanka kawy z solą

Porady

Nie mleko, nie cukier. Jest zdecydowanie lepszy sposób na goryczkę w kawie

Czytaj więcej >
Przypalony garnek

Porady

Żadne drogie środki chemiczne. Przypalony garnek wyczyścisz na błysk tanim produktem

Czytaj więcej >