Oprócz ziemniaków postaw na jeszcze jedno warzywo. Placki ziemniaczane nigdy nie były tak kuszące
Placki ziemniaczane z kalafiorem to niebanalna odsłona dobrze znanego wszystkim dania. Są proste w przygotowaniu, a przy tym niedrogie. Placki ziemniaczane z kalafiorem możesz podawać jako samodzielne danie, z ulubionymi sosami, a nawet jako dodatek do obiadu.
Placki ziemniaczane z kalafiorem, to danie wyjątkowo aromatyczne. Poza samym kalafiorem mają w sobie czosnek, cebulę oraz szczypiorek, tak bardzo lubiane w polskiej kuchni. Kasza manna to z kolei dodatek, dzięki któremu nasze placki wyjdą niezwykle chrupiące.
Przepis na placki ziemniaczane z kalafiorem
Składniki:
ok. 1 kg obranych ziemniaków (10 średnich sztuk)
1/2 kalafiora
2 średnie jajka
ok. 3 łyżek mąki pszennej
2-3 łyżki kaszy manny
pęczek szczypiorku
mała cebula
2-3 ząbki czosnku
sól i pieprz- ok. 1 płaskiej łyżeczki każdej przyprawy
olej do smażenia
Przepyszne placki ziemniaczane z kalafiorem krok po kroku
Przygotowania zacznij od przygotowania kalafiora. Odetnij różyczki i ugotuj je w osolonej wodzie. Wodę szybko doprowadź do wrzenia a następnie zmniejsz moc palnika. Gotuj kalafiora do miękkości, odcedź na durszlaku i posiekaj na drobne kawałeczki. Placki ziemniaczane z kalafiorem nie lubią nadmiaru wody, dlatego po ugotowaniu, osusz warzywo na suchej patelni.
Ziemniaki zetrzyj na tarce lub za pomocą malaksera. Jeśli chcesz, aby Twoje placki ziemniaczane z kalafiorem były bardziej gładkie i spoiste, użyj najmniejszych oczek. Grubiej starte warzywo doda więcej tekstury w daniu. Starte ziemniaki również odsącz z nadmiaru wody, np. za pomocą czystej ściereczki.
Posiekaj cebulę i szczypiorek, a czosnek przeciśnij przez praskę. Następnie połącz wszystkie składniki na placki ziemniaczane z kalafiorem i dokładnie wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem.
Na patelni rozgrzej tłuszcz. Nakładaj łyżką kolejne porcje ciasta. Kiedy placki zrobią się rumiane z jednej strony, przewracaj je na drugą. Placki ziemniaczane z kalafiorem powinny smażyć się ok 2-3 minuty na stronę. Jeśli rumienią się zbyt szybko lub zbyt wolno - wyreguluj moc palnika.
Usmażone placki ziemniaczane z kalafiorem odkładaj z patelni na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Odsączysz je z nadmiaru tłuszczu przed podaniem, dzięki czemu będą smaczniejsze.
Placki ziemniaczane z kalafiorem są najlepsze świeżo po usmażeniu. Możesz jeść je same, podać np. z sosem jogurtowym lub z ulubioną sałatką ze świeżych warzyw. Godny polecenia jest także przepis na puszyste smakołyki. Jakiś czas temu prezentowaliśmy sztuczkę na chrupiące placki ziemniaczane.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Pierogi bez gotowania z serem i szczawiem. Chrupiący pomysł na wyjątkowy obiad
Dlaczego czosnek w kiszonych ogórkach robi się zielony? Zdradzamy, czy jest się czego obawiać
Pysznie pachnący i chrupiący chleb bez wyrabiania. Łatwiejszej receptury nie znajdziesz