Jedyne, prawdziwie babcine faworki smażone na smalcu
Faworki podczas Tłustego Czwartku są równie ważne co pączki, dlatego warto usmażyć je na dobrym rodzaju tłuszczu. Najlepszy kruchy chruścik zawsze wychodzi podczas smażenia na smalcu, który nadaje im świetnej faktury oraz charakterystycznego aromatu. Faworki smażone na oleju roślinnym nie są w stanie ich pokonać, ponieważ nie mogą uzyskać oczekiwanej chrupkości.
W dzisiejszych czasach mało kto decyduje się zrobić faworki samodzielnie - sklepy są ich pełne przed Tłustym Czwartkiem. Domowe faworki smakują jednak znacznie lepiej, a przepis na nie wcale nie jest skomplikowany. Poza dobrą recepturą bardzo ważny jest rodzaj tłuszczu.
Smalec zalecany jest przez ekspertów, ponieważ sprawia, że faworki stają się chrupiące, a także nabierają specyficznego posmaku, tak bardzo cenionego przez wszystkich fanów tego deseru. Oczywiście, jeśli nie masz pod ręką smalcu, a do sklepu daleka droga, olej musi wystarczyć.
Przepis na najlepsze faworki
Składniki:
2,5 szklanki mąki
6 żółtek
1 łyżka masła
1 kieliszek spirytusu
3 łyżki cukru pudru
1 szklanka śmietany 18%
smalec
Zacznij od przesiania mąki wraz z cukrem pudrem. Mąkę rozsyp na stolnicy, zrób kopczyk, a w jego środku wgłębienie. Wlej do niego żółtka, spirytus, śmietanę, dodaj masło i zacznij mieszać. Ciasto należy wyrobić przez kilkanaście minut, aż będzie elastyczne.
Wstaw ciasto do lodówki na jedną godzinę pod przykryciem. Po tym czasie cienko je rozwałkuj i podziel na pojedyncze paski. Każdy podziel jeszcze raz na prostokąty o wymiarach 4x12 cm i zrób w nich nacięcie na środku. Przełóż przez nie jeden koniec, tworząc kształt faworka.
Smalec włóż do wysokiego garnka i postaw go na dużym ogniu. Tłuszcz będzie rozgrzany, jeśli ciasto do niego wrzucane zacznie się gwałtownie smażyć. Smaż faworki kilka chwil, aż będą chrupiące i złociste. Jeszcze ciepłe posyp cukrem pudrem. Smacznego.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić faworki z dodatkiem piwa. Ten tekst wyjawia przepis na racuchy na kefirze.
Źródło zdjęcia: canva/lkordela, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Zachwycająco soczyste żeberka w obłędnym pomidorowym sosie z miodem
Domowa dojrzewająca słonina solona z czosnkiem. Babciny przepis
Bosko wyrośnięte ciasto drożdżowe bez wyrabiania od Ewy Wachowicz
Źródło: joulenka