Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jesz jajka na twardo czy miękko? Jedne biją na głowę drugie. Dietetyk wyjaśnił powody
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 13.02.2023 08:56

Jesz jajka na twardo czy miękko? Jedne biją na głowę drugie. Dietetyk wyjaśnił powody

Jesz jajka na twardo czy miękko? Jedne z nich biją na głowę drugie. Dietetyk wyjaśnił dlaczego
canva/ildipapp, canva/4kodiak, screen z filmu pochodzi z kanału Dr Bartek Kulczyński na YouTube

Wolisz jajka na miękko, czy na twardo? Okazuje się, że jajka na miękko są o wiele zdrowsze niż gotowane na twardo. Są łatwiej przyswajalne, ponieważ poddaje się je krótkiej obróbce termicznej. A im dłużej jajko się gotuje, tym więcej wartości odżywczych traci.

Dr Bartek Kulczyński jest dietetykiem klinicznym, który dzieli się swoją wiedzą na portalach społecznościowych. Jego kanał Dr Bartek Kulczyński na YouTube śledzi kilkaset tysięcy osób. Dietetyk ostatnio opublikował film, w którym tłumaczył, jaka jest zalecana dawka jajek dziennie i które jajka są najzdrowsze.

Jajka spożywamy w przeróżnej postaci. Gotujemy na twardo, na miękko, smażymy. Dodajemy je również do ciast, sałatek, mielonych, robimy z nich panierkę. Dietetyk zaleca spożywanie śniadania złożonego z jajek, ponieważ dodają one energii na wiele godzin.

Jajka są bogate w białko i wiele cennych związków, w tym witaminy z grupy B, witaminy A, K oraz minerały, jak potas, wapń, żelazo, selen i wiele innych. Spożywanie jajek uzupełnia niedobory oraz pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Materiał i zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z kanału Dr Bartek Kulczyński na YouTube.

Jajka na miękko są zdrowsze i zawierają łatwo przyswajalne białko

Dietetyk podkreślił, że jajka na miękko są łatwostrawne dzięki łagodnej obróbce termicznej. Zawierają również o wiele lepiej przyswajalne białko niż w przypadku jajek na twardo. Im dłużej jajka się gotują, tym tracą więcej wartości odżywczych.

W przeciwieństwie do jajek na twardo, jaja na miękko nie zawierają aktywnej awidyny, która utrudnia przyswajanie biotyny. Biotyna, nazywana inaczej witaminą B7 lub H, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Ile jajek można jeść dziennie?

Dietetyk zalecił spożywać do 3 jajek dziennie. To porcja zalecana dla zdrowych osób i nie powoduje stałego podwyższenia cholesterolu. Osoby, które cierpią jednak na choroby układu krążenia, w tym wysoki cholesterol lub miażdżycę, powinny spożywać mniejszą ilość produktu w postaci 1 jajka dziennie.

Udowodniono także, że spożywanie jajek na śniadania sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jajka są bardzo sycące, dzięki czemu w ciągu dnia jemy mniej, niż w przypadku śniadania złożonego z pieczywa lub owsianki. Jajka są też niezwykle pożywne, bo dostarczają mnóstwa składników odżywczych.

W tym artykule dowiesz się, jak sprawdzić, czy jajka są świeże. Wystarczy jeden, prosty test. Sprawdź również, czy można myć jajka przed włożeniem do lodówki. Odpowiedź może zaskoczyć.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: