Kapusta z grochem wigilijna
Kapusta z grochem to tradycyjna potrawa wigilijna, która jest pysznym dodatkiem do ryb i ziemniaków. Poznaj przepis na wyśmienitą i lekką kapustę wigilijną z grochem, suszonymi grzybami, kminkiem i majerankiem.
Kapusta z grochem uchodzi za smaczną, ale dość ciężką potrawę wigilijną. Jeśli jednak odpowiednio przygotujesz groch z kapustą, danie będzie jeszcze smaczniejsze, a groch nie spowoduje wzdęć i uczucia ciężkości.
Grzyby suszone i groch namocz na całą noc, dzięki temu grzyby będą miękkie i aromatyczne. Groch natomiast moczony w wodzie, kminku i majeranku po ugotowaniu będzie lekki i pozbawiony wzdymających związków.
Kapustę podsmaż najpierw z grzybami suszonymi i przyprawami, dopiero później dodaj ugotowany groch i całość gotuj na wolnym ogniu z liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Tak przygotowana kapusta z grochem jest przepyszna i z pewnością zachwyci swoim smakiem i lekkością wszystkich gości.
Na wigilijnym stole nie może również zabraknąć tradycyjnego karpia. Tu poznasz przepis na karpia wigilijnego od Roberta Makłowicza.
Przepis na kapustę z grochem wigilijną
Składniki:
1 kg kiszonej kapusty
150 g grochu białego
50 g suszonych grzybów
łyżeczka kminku
łyżka majeranku
cebula
2 ząbki czosnku
2 liście laurowe
3 ziarna ziela angielskiego
sól, pieprz
łyżka masła
Jak przygotować kapustę z grochem wigilijną?
Dzień przed przygotowaniem kapusty z grochem zalej grzyby suszone zimną wodą, w osobnym naczyniu zalej wodą groch i wsyp pół łyżeczki kminku, pół łyżeczki majeranku, odstaw na całą noc.
Następnego dnia ugotuj groch do miękkości, gotuj na wolnym ogniu przez godzinę-półtorej od momentu zagotowania. Kapustę kiszoną odcedź z wody, przepłucz zimną wodą i poszatkuj.
W dużym garnku zeszklij na maśle posiekaną cebulę, dodaj czosnek i smaż przez chwilę, następnie dodaj kapustę, pokojone grzyby, pół łyżeczki kminku, majeranek i smaż przez 6-7 minut, dodaj ugotowany groch, zalej 2 l wody, dodaj liście laurowe i ziele angielskie i gotuj na wolnym ogniu do miękkości kapusty.
Co jakiś czas mieszaj całą potrawę i sprawdzaj poziom wody, jeśli kapusta wchłonie całe 2 l, dolej odrobinę, aby potrawa się nie przypaliła. Dopraw do smaku solą i pieprzem.