kawa po norwesku
canva/ Elle Katie i pixabay/ponce photography

Przepis na kawę po norwesku

Klasyczna kawa z mlekiem i cukrem? Norwegowie mają całkiem inny sposób na małą czarną. Chętnie dodają do niej surowe jajko. Chociaż ten składnik może budzić ogromne emocje, to warto się przełamać i choć raz spróbować tego niezwykłego napoju.

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez małej czarnej. Zazwyczaj sięgamy po klasyczne latte lub energetyzujące espresso. Mamy jednak do wyboru nieco więcej interesujących opcji. Warto zaczerpnąć inspiracji np. od Norwegów.

W Skandynawii rekordy popularności bije kawa z dodatkiem surowego jajka. Chociaż to połączenie brzmi dość oryginalnie, to ma ono wielu swoich zwolenników. Zdradzamy, jak przygotować kawę po norwesku.

Sekret kawy po norwesku

Kawa jest napojem, który wzbudza wiele emocji. Kulinarni eksperci wręcz prześcigują się w wymyślaniu dodatków, które podkręcą jej smak i dodadzą walorów zdrowotnych. Jakiś czas temu pisaliśmy o zaletach kawy z imbirem, dziś skupimy się na małej czarnej z dodatkiem surowego jajka. Bez większych problemów zrobisz ją w domu.

Na początku musisz oddzielić żółtko od białka. To pierwsze dodaj do zmielonych ziaren kawy i wymieszaj, tak aby masa stała się jednolita. Jeśli składniki nie będą się chciały ze sobą połączyć, dodaj do niej odrobinę wody i mieszaj, aż uzyskasz gładką jednolitą konsystencję.

Kotlety mielone z niespodziankąKotlety mielone z niespodziankąCzytaj dalej

Następnie wlej do garnka wodę i zagotuj. Dodaj do niej kawę wraz z żółtkiem i gotuj ją jeszcze przez około 3 minuty, aż z jej powierzchni zniknie piana. Wlej do naparu szklankę zimnej wody, przecedź przez sito i ciesz się wybornym napojem!

Wiele osób zastanawia się, na czym polega fenomen kawy po norwesku. Okazuje się, że chodzi przede wszystkim o jej wyborne walory smakowe. Zdaniem wielu miłośników tego napoju smak jajka jest w nim niemal niewyczuwalny.

Sposób parzenia kawy po norwesku zobaczycie na kanale Emmymade na You Tube.

Jesteśmy ciekawi, czy piliście już ten niecodzienny napój?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: moja norwegia/

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł