Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Właściwości syropu z selera
Monika Dec
Monika Dec 06.03.2021 01:00

Właściwości syropu z selera

Seler korzeniowy
Pixabay / hans

Seler korzeniowy kojarzy się głównie z włoszczyzną. Warzywo jest częstym dodatkiem do przeróżnych zup. Mało kto zwraca uwagę na jego prozdrowotne właściwości. A okazuje się, że to warzywo ma ich co niemiara!

Zalety selera korzeniowego

Seler korzeniowy ma niezwykle aromatyczny zapach. Jest on spowodowany zawartymi w warzywie olejkami eterycznymi. Mają one bardzo pozytywny wpływ na metabolizm oraz procesy trawienne w organizmie

Warzywo jest również nieocenione w leczeniu ciśnienia tętniczego. Jego regularne spożywanie, obniża poziom szkodliwego dla zdrowia cholesterolu. Ponadto seler ma pozytywny wpływ na naszą kondycję psychiczną. Udowodniono, że koi nerwy oraz poprawia nastrój.

Niedawno podawaliśmy prosty przepis na pyszną surówkę z selera. Będzie ona wręcz doskonałym dodatkiem do obiadu. Teraz pora poznać kolejny przepis z tą bulwą w roli głównej. Tym razem będzie to domowy syrop.

Niezwykłe właściwości syropu z selera

Mało kto zdaje sobie sprawę, że z bulwy selera zrobimy prozdrowotny syrop, który z powodzeniem zastąpi nawet ten z cebuli. Jakie są jego właściwości?

Syrop z selera korzeniowego charakteryzuje się nieco mniej intensywnym aromatem niż samo warzywo. Jest wręcz nieoceniony w walce z przeziębieniem. Łagodzi suchy kaszel i katar oraz wspiera nasz układ odpornościowy. Jak zrobić tę miksturę?

Przepis na syrop z selera

Składniki:

  • 1 duży seler

  • cukier trzcinowy

Sposób wykonania:

Obierz świeżą bulwę selera ze skórki, a następnie pokrój go w cienkie plastry. Ułóż je w misce, przesypując każdą warstwę odrobiną cukru trzcinowego.

Odstaw na noc miksturę. Po kilku godzinach warzywo zacznie puszczać sok i wytworzy się syrop.

Dawkowanie syropu

Syrop z selera można przyjmować kilka razy dziennie po 1 łyżce stołowej. Należy go przechowywać w chłodnym miejscu przez 2 do maksymalnie 3 dni. Po upływie tego czasu mikstura nie nadaje się już do spożycia i należy ją przygotować jeszcze raz. Syrop nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży oraz osób borykających się z chorobami nerek i tarczycy, a także przyjmujących leki o działaniu moczopędnym.

Artykuł nie jest poradą lekarską i nie zastąpi wizyty u odpowiedniego specjalisty.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: Poradnik Zdrowie/ Wylecz.to

Zapraszamy na nasz Instagram

undefinedundefinedundefined

Tagi: Przepis