Smakosze.pl
Kawa z mlekiem czy bez?

canva/sinseeho, ridzky setiaji

Kawa z mlekiem czy bez? Eksperci nie mają wątpliwości. Większość z nas była w ogromnym błędzie

20 Września 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Kawa z mlekiem czy bez? Nabiał z pewnością wpływa na smak napoju, ale jak zmienia jego właściwości? Wyjaśniamy, czy lepiej wybrać czarną wersję, czy unikać dodawania nabiału do pobudzającego napoju. Odpowiedź zaskoczy niejednego smakosza.

Nie wyobrażacie sobie kawy bez mleka? A może uważacie, że dodawanie nabiału jest szkodliwe i unikacie go? Warto wiedzieć jak jeden z częstszych dodatków do czarnego naparu wpływa na jego działanie i na nasze zdrowie. Kawa z mlekiem czy bez?

Jak należy gotować rosół? 1 szczegół zaskoczy nawet doświadczone kucharki

Jak należy gotować rosół? 1 szczegół zaskoczy nawet doświadczone kucharki

CZYTAJ DALEJ

Kawa z mlekiem czy bez? Wybór nie jest oczywisty

Kawa z mlekiem czy bez? Z punktu widzenia dietetyki mleko podniesie wartość kaloryczną kawy. Filiżanka małej czarnej może być bowiem liczona w diecie jak napój bez kalorii, gdyż znajdziemy ich zaledwie 4 w jednej filiżance.

Kawa z mlekiem jest z kolei łagodniejsza w smaku, ale dodatkowo posłodzona dostarczy nam już aż 100 kcal. Z drugiej strony, jeżeli taki przysmak zaserwujemy sobie zamiast deseru nic złego się nie stanie. Oczywiście pod warunkiem, że nie mamy alergii na składniki pokarmowe zawarte w używanym mleku.

Czy mleko wpływa na działanie kawy?

Wspomnieliśmy już, jak dodanie nabiału zmienia kaloryczność i smak. Nie można w tym miejscu pominąć również wpływu dodatku na proces trawienia. Czarna kawa będzie lżej strawna niż klasyczna. Wystarczy nie wypić jej na pusty żołądek i spełni swoje zadanie, a my nie odczujemy żadnych dolegliwości.

Wbrew powielanemu mitowi jednak wlanie mleka nie spowoduje, że kofeina zawarta w naparze nie zadziała. Nie ma badań naukowych potwierdzających taką teorię. Mniejsze pobudzenie po kawie mlecznej wynika jedynie z receptury. Espresso zawsze zadziała „lepiej” niż latte. Wynikać to jednak będzie z wyższej zawartości kofeiny w jednej kawie, a nie z hamującego działania mleka.

Dodanie mleka do kawy według badań ma niestety jeden negatywny aspekt. Dowiedziono, że zawarty w naparze polifenol — kwas chlorogenowy (CGA) - o korzystnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym będzie mniej dostępny dla naszego organizmu, jeśli zdecydujemy się na napój mleczny. Nie oznacza to jednak, że mamy od razu porzucić mleczne wersje napoju. Warto po prostu sięgać po nie rzadziej.

Na naszej stronie znajdziecie więcej informacji na temat kawy. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego nie powinno się jej pić o poranku. Ten natomiast przybliża korzyści wynikające z dodania do niej soli.

Kawa z mlekiem ma wady i zalety

canva/Yulia_Davidovich

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Mycie jaj przed włożeniem do lodówki nie jest bezpieczne

Porady

Myjecie jajka przed włożeniem do lodówki? Częsty błąd może wiele kosztować

Czytaj więcej >
rosół z imbirem

Porady

Dlaczego warto wrzucić imbir do rosołu? Doskonały patent na jesienne chłody

Czytaj więcej >
grzyby

Porady

Jak długo należy gotować grzyby? Informacje istotne dla smaku i Twojego zdrowia

Czytaj więcej >
placki ziemniaczane

Porady

Zastąp jajko innym składnikiem. Placki ziemniaczane wyjdą jeszcze lepsze

Czytaj więcej >
zielona część pora

Porady

Przenigdy nie wyrzucaj zielonej części pora. Znamy niesamowite sposoby ich wykorzystania

Czytaj więcej >
jak zagęścić gulasz

Porady

Czym zagęścić gulasz? Mąka nie jest jedynym sposobem

Czytaj więcej >