Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Kawa z mlekiem czy bez? Eksperci nie mają wątpliwości. Większość z nas była w ogromnym błędzie

Kawa z mlekiem czy bez? Eksperci nie mają wątpliwości. Większość z nas była w ogromnym błędzie

Kawa z mlekiem czy bez?
canva/sinseeho, ridzky setiaji

Kawa z mlekiem czy bez? Nabiał z pewnością wpływa na smak napoju, ale jak zmienia jego właściwości? Wyjaśniamy, czy lepiej wybrać czarną wersję, czy unikać dodawania nabiału do pobudzającego napoju. Odpowiedź zaskoczy niejednego smakosza.

Nie wyobrażacie sobie kawy bez mleka? A może uważacie, że dodawanie nabiału jest szkodliwe i unikacie go? Warto wiedzieć jak jeden z częstszych dodatków do czarnego naparu wpływa na jego działanie i na nasze zdrowie. Kawa z mlekiem czy bez?

Kawa z mlekiem czy bez? Wybór nie jest oczywisty

Kawa z mlekiem czy bez? Z punktu widzenia dietetyki mleko podniesie wartość kaloryczną kawy. Filiżanka małej czarnej może być bowiem liczona w diecie jak napój bez kalorii, gdyż znajdziemy ich zaledwie 4 w jednej filiżance.

Kawa z mlekiem jest z kolei łagodniejsza w smaku, ale dodatkowo posłodzona dostarczy nam już aż 100 kcal. Z drugiej strony, jeżeli taki przysmak zaserwujemy sobie zamiast deseru nic złego się nie stanie. Oczywiście pod warunkiem, że nie mamy alergii na składniki pokarmowe zawarte w używanym mleku.

Czy mleko wpływa na działanie kawy?

Wspomnieliśmy już, jak dodanie nabiału zmienia kaloryczność i smak. Nie można w tym miejscu pominąć również wpływu dodatku na proces trawienia. Czarna kawa będzie lżej strawna niż klasyczna. Wystarczy nie wypić jej na pusty żołądek i spełni swoje zadanie, a my nie odczujemy żadnych dolegliwości.

Wbrew powielanemu mitowi jednak wlanie mleka nie spowoduje, że kofeina zawarta w naparze nie zadziała. Nie ma badań naukowych potwierdzających taką teorię. Mniejsze pobudzenie po kawie mlecznej wynika jedynie z receptury. Espresso zawsze zadziała „lepiej” niż latte. Wynikać to jednak będzie z wyższej zawartości kofeiny w jednej kawie, a nie z hamującego działania mleka.

Dodanie mleka do kawy według badań ma niestety jeden negatywny aspekt. Dowiedziono, że zawarty w naparze polifenol — kwas chlorogenowy (CGA) - o korzystnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym będzie mniej dostępny dla naszego organizmu, jeśli zdecydujemy się na napój mleczny. Nie oznacza to jednak, że mamy od razu porzucić mleczne wersje napoju. Warto po prostu sięgać po nie rzadziej.

Na naszej stronie znajdziecie więcej informacji na temat kawy. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego nie powinno się jej pić o poranku. Ten natomiast przybliża korzyści wynikające z dodania do niej soli.

Kawa z mlekiem ma wady i zalety
canva/Yulia_Davidovich

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi: kawa Dieta Mleko