Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Kiedy dodawać warzywa do rosołu? Odpowiedź jest tylko jedna. Masa Polaków nie ma pojęcia

Kiedy dodawać warzywa do rosołu? Odpowiedź jest tylko jedna. Masa Polaków nie ma pojęcia

Kiedy dodawać warzywa do rosołu?
canva/Filippo Carlot

Czy wiecie, kiedy dodawać warzywa do rosołu? Wiele osób wrzuca je do wody wraz z mięsem. Efektem jest mało klarowny i pełen kawałków jarzyn bulion, który wizualnie nie zachwyca i wymaga starannego odcedzania. Takiej sytuacji łatwo można uniknąć. Podpowiadamy, jak właściwie ugotować tradycyjną zupę.

Rosół świetnie sprawdzi się nie tylko na uroczystym obiedzie rodzinnym. Aby jednak zupa zachwyciła smakiem, wyglądem i aromatem konieczne jest zachowanie odpowiedniej kolejności dodawania składników.

Kiedy dodawać warzywa do rosołu? Na pewno nie wraz z mięsem

Przyrządzając rosół, należy kierować się pewnymi zasadami. Podstawową jest wstępne obgotowywanie mięsa przed dodaniem włoszczyzny. Ponieważ warzywa wymagają znacznie krótszej obróbki termicznej, nie można ich dodać w tym samym momencie. Po 3-4 godzinach przyrządzania zupy, rozgotują się.

Wrzucenie jarzyn powinno zatem nastąpić najwcześniej po godzinie gotowania białkowej bazy rosołu. Przed ich dodaniem trzeba również usunąć tzw. szumy, czyli nieatrakcyjną pianę, która pojawia się na powierzchni wody podczas gotowania mięsa.

Dalsze gotowanie rosołu też nie może trwać zbyt długo. Najlepsze efekty uzyskuje się przy zachowaniu godzinnego podgrzewania warzyw na wolnym ogniu. Warto je obrać ze skórki, a już bezwzględnie trzeba je umyć. Wtedy smak rosołu nie zostanie zaburzony przez niepożądane zanieczyszczenia.

O czym warto pamiętać podczas przyrządzaniu rosołu?

Wiemy już, kiedy dodawać warzywa do rosołu. Choć kolejność wrzucania produktów jest kluczowa, ich jakość i dobór też mają ogromne znaczenie. Smaczną zupę uzyskamy tylko wtedy, gdy użyjemy właściwych ilości poszczególnych składników.

Podstawowymi niemięsnymi komponentami tradycyjnego dania są marchewka, pietruszka, seler i por. Miks ten uzupełnia się o przyprawy takie jak liść laurowy, ziele angielskie, pieprz i sól. Wielu smakoszy korzysta też z lubczyku, który świetnie wzbogaca smak potrawy.

Przyprawy stosowane w całości warto dodać już na samym początku, wraz z mięsem. Solenia natomiast zawsze dokonujemy na sam koniec. Jeśli wsypiemy przyprawę na początku, zatrzymamy smak wewnątrz składników i zupa będzie mdła.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy rosół. Wypróbujcie koniecznie prostą recepturę na rozgrzewającą wersję z dodatkiem ostrej papryki. Świetnie sprawdzi się w chłodne dni, a podczas przeziębienia postawi was na nogi. Być może tez zainteresuje was bezmięsny wariant klasycznej zupy — wcale nie brakuje mu smaku.

Wiemy, kiedy dodawać warzywa do rosołu
canva/joannatkaczuk

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: